Zaburzenia rytmu dobowego mogą zwiększać ryzyko występowania chorób psychicznych

Kategorie: 

Źródło: pexels.com

Utrzymywanie prawidłowego rytmu dobowego pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale może również uchronić przed chorobami psychicznymi. Nowe badania ujawniły, że zaburzenia snu mogą powodować zwiększone ryzyko zachorowania na depresję czy zaburzenia dwubiegunowe.

W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie The Lancet Psychiatry, wzięto pod uwagę codzienne cykle snu i czuwania ponad 91 tys. osób w Wielkiej Brytanii. Rytm dobowy mierzono za pomocą specjalnej opaski, znajdującej się na nadgarstku, która rejestrowała codzienną aktywność.

 

Wyniki pokazały, że ludzie, którzy mieli rozregulowany cykl dobowy, byli znacznie bardziej podatni na objawy depresji lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Osoby te miały również obniżone samopoczucie oraz spowolnione funkcje poznawcze, co zostało zmierzone za pomocą specjalnego testu.

Zaburzenia rytmu dobowego zostały zdefiniowane jako zwiększona aktywność nocna, zmniejszona aktywność w ciągu dnia lub obie te rzeczy występujące razem. Co ciekawe, wyniki badania pozostały spójne nawet przy wzięciu pod uwagę czynników takich jak wiek, płeć, wykształcenie, styl życia i wskaźnik masy ciała.

 

Tak zwany zegar biologiczny znajduje się w obszarze mózgu zwanym jądrem nadskrzyżowanym. Zegar odczytuje porę dnia, analizując światło słoneczne, a następnie przekazuje tę informację naszemu organizmowi. Czynniki takie jak sztuczne oświetlenie, starzenie się, podróżowanie w różnych strefach czasowych i niektóre choroby mogą powodować zaburzenia naszego zegara.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj