Zaledwie 1 godzina ćwiczeń tygodniowo może zapobiec depresji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W nowych badaniach, w których wzięło udział prawie 34 tysiące osób stwierdzono, że co najmniej 1 godzina aktywności fizycznej w ciągu tygodnia może zapobiec depresji. W ten sposób można także wspomóc leczenie choroby.

 

Niedawno australijska grupa wsparcia z Black Dog Institute rozpoczęła miesięczną kampanię zachęcającą ludzi do ćwiczeń. Wszystko za sprawą badań, które dowiodły, że zaledwie jedna godzina ćwiczeń fizycznych w ciągu tygodnia może zapobiegać depresji.

 

Badanie opiera się na danych zebranych w ciągu 11 lat od ponad 33 tysięcy ludzi, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym American Journal of Psychiatry. Do badań przystępowali zdrowi uczestnicy, którzy musieli poddać ocenie stan swojej aktywności fizycznej, w tym częstotliwość ćwiczeń oraz ich intensywność.

 

Następnie uczestnicy otrzymali ankietę dotyczącą ich samooceny – proszono o zgłaszanie wszelkich rozwijających się stanów depresji lub lęku. Stwierdzono, że osoby, które nie wykonywały aktywności fizycznej, były o 44% bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby psychicznej od osób, które ćwiczyły 1-2 godziny w tygodniu. Zaobserwowano także ochronne działanie ćwiczeń, niezależne od ich intensywności.  

„Siedzący tryb życia staje się normą na całym świecie, wzrasta także odsetek osób chorujących na depresję. Nasze wyniki są szczególnie istotne, ponieważ uświadamiają, że nawet niewielkie zmiany stylu życia mogą przynieść ludziom znacznie lepsze samopoczucie” – komentują autorzy badań.

Naukowcy uważają, że około 12% przypadków depresji można uniknąć dzięki ćwiczeniom przez co najmniej 1 godzinę w ciągu tygodnia. Ogromny potencjał ćwiczeń wobec zdrowia psychicznego może okazać się kartą przetargową dla wprowadzenia zmian w swoim życiu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj