Zanieczyszczenia powietrza zmieniają florę bakteryjną układu oddechowego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowodzą, że zanieczyszczenia powietrza mogą zmieniać skład bakterii, które żyją w drogach oddechowych ludzi. Szereg badań wykazał, że zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko wystąpienia pewnych chorób, takich jak choroby serca lub udar mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie postanowili ustalić dokładne przyczyny tej korelacji.

 

Podobnie jak w jelitach, w drogach oddechowych także żyją drobnoustroje, a większość z nich jest nieszkodliwa. Co więcej, niektóre okazują się być pożyteczne. Naukowcy zastosowali genetyczne sekwencjonowanie w celu identyfikacji bakterii układu oddechowego i porównania ich względem poziomu zanieczyszczenia powietrza.

 

Okazało się, że im więcej szkodliwych cząstek w powietrzu, tym niższa różnorodność bakterii w próbkach pozyskanych z układu oddechowego człowieka. Na przykład stężenie aktynobakterii, dominującej grupy w zdrowym mikrobiomie, było niższe u osób, które były narażone na silnie zanieczyszczone powietrze. 

To nie jedyny wpływ zanieczyszczeń powietrza na mikrobiomy w ludzkich drogach oddechowych. Dowiedziono, że pałeczki Moraxella, które są przyczyną chorób układu oddechowego, łatwiej rozwijają się podczas wdychania zanieczyszczonego powietrza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj