Zanieczyszczenie powietrza może powodować problemy ze snem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jeśli nie są Ci obce zaburzenia snu i uważasz, że może być to spowodowane stresem to możesz się mylić. Najnowsze badania dowodzą, że wpływ na kłopoty ze spaniem może mieć zanieczyszczenie powietrza, które stanowi poważne zagrożenie w dużych miastach. Nie tylko przyczynia się do problemów z oddychaniem i wywołaniem alergii, lecz okazuje się, że może zakłócać sen.

 

Według badania zaprezentowanego na międzynarodowej konferencji ATS 2017, jeśli nie mogłeś ostatnio okazji pożądnie się wyspać, to możesz obwiniać za to smog w Twoim mieście. Pracownicy naukowi odkryli związek pomiędzy dwutlenkiem azotu (NO2) występującym w zanieczyszczonym powietrzu, a brakiem efektywnego snu, który jest miarą procentu czasu spędzonego we śnie w łóżku przeciwko czasowi czuwania.

 

Naukowcy zanalizowali dane 1863 uczestników, których średni wiek wynosił 68 lat i zauważyli, że ludzie, którzy w ciągu 5 lat wdychali najwięcej dwutlenku azotu mieli zwiększone prawdopodobieństwo złego snu o prawie 60%. Zdobyli też dane z urządzeń do noszenia, które były noszone przez osoby biorące udział w badaniu przez okres siedmiu dni w celu monitorowania ich cyklu snu. Naukowcy odkryli później, że osoby o najwyższej ekspozycji małych cząsteczek stałych - PM 2,5 mieli o prawie 50% większe prawdopodobieństwo niskiej efektywności snu. Wzięli pod uwagę wszystkie czynniki, które mają wpływ na sprawy takie jak wiek, palenie i okoliczności takie jak cierpienie na obturacyjny bezdech senny.  

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez badaczy z Harvard School of Public Health pokazały możliwy związek między smogiem, a zwiększonym ryzykiem problemów z oddychaniem podczas spania, który może zakłócić spokojny sen. Jeśli brak snu trwa wystarczająco długo, może to prowadzić do depresji, skrajnego wahania nastroju, zaburzeń czynności mózgu, a nawet powodować przyrost masy ciała i przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca.   

 

Eksperci zdrowotni wielokrotnie podkreślają fakt, że jakość i ilość snu są ważne, by dobrze funkcjonować następnego dnia. Według raportu sporządzonego przez firmę Fitbit, Hindusi śpią najkrócej na świecie – prawie 7 godzin w ciągu nocy. Możesz być pozbawiony snu przez takie czynniki jak stres, pracę w nocy, dolegliwości zdrowotne, takie jak bezsenność i jak się okazuje – zanieczyszczenie powietrza.   

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj