Zanieczyszczenie światłem może prowadzić do bezsenności

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Odkryto związek między ekspozycją na światło w nocy a bezsennością. Wyniki badań pokazują, że zwiększający się poziom sztucznego oświetlenia zewnętrznego wiąże się ze zwiększoną ilością przyjmowania leków nasennych.

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, bezsenność może obejmować trudności w zasypianiu lub problemy z przebudzaniem się. Różnorodne czynniki środowiskowe, w tym nadmierny hałas, światło, czy skrajne temperatury, zakłócą sen większości osób.

 

Autorzy badania określili niewłaściwe lub nadmierne stosowanie sztucznego światła zewnętrznego w nocy, jako „zanieczyszczenie światłem”. Jest to nowy czynnik środowiskowy, powiązany z ludzkim zdrowiem. Badania wykazały, że sztuczne oświetlenie nocne, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, powoduje zaburzenia rytmu dobowego i może prowadzić do chorób takich jak rak, cukrzyca, otyłość i depresja.

Badania zostały oparte na danych satelitarnych, dostarczonych przez krajowe ośrodki informacji o środowisku. Informacje dotyczące stosowania dwóch leków nasennych, zolpidemu i triazolamu, zostały pobrane z dokumentacji ubezpieczeń zdrowotnych. Około 22 procent uczestników badania miało recepty na leki nasenne.

 

Wyniki badań jednoznacznie wskazują na to, że zanieczyszczenie światłem jest kolejnym czynnikiem ryzyka dla zdrowia. Autorzy badania podkreślają jednak, że potrzeba więcej badań i publicznych inicjatyw politycznych, aby zdefiniować i zminimalizować niekorzystne skutki zanieczyszczenia światłem dla zdrowia ludzkiego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj