Zapalenie dolnych dróg moczowych - poznaj i pokonaj wroga

Kategorie: 

źródło: internet

Nieprzyjemne pieczenie, konieczność częstych wizyt w toalecie, ból przy oddawaniu moczu - te uciążliwe dolegliwości zna praktycznie każda kobieta. W okresie wakacyjnym oraz wtedy, gdy dni stają się nieco chłodniejsze problemy te dotykają nas ze wzmożoną siłą. Warto więc wiedzieć co jest ich przyczyną oraz jak skutecznie się bronić.

 

Dlaczego boli i piecze?
Opisane wyżej dolegliwości to objawy zapalenia dolnych dróg moczowych. Jest to powszechna choroba, która dotyka przede wszystkim kobiety. Spowodowane jest to budową kobiecego ciała. Krótka, znajdująca się w pobliżu pochwy i odbytu cewka moczowa sprawia, że bakteriom niezwykle łatwo jest dotrzeć do pęcherza moczowego i namnażać się tam. To właśnie one, bakterie E.coli są powodem występowania tych nieprzyjemnych dolegliwości.
 
Dostają się one do organizmu podczas korzystania z publicznych toalet, basenów czy cudzych ręczników. Co więcej, również podczas uprawiania seksu możemy narazić się na zakażenie. Czy jednak oznacza to, że nie można uniknąć zapalenia dolnych dróg moczowych? Na szczęście, nie. Wystarczy jedynie dbać o siebie w odpowiedni sposób by infekcje pojawiały się znacznie rzadziej lub zniknęły całkowicie. 
 
 
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Jeśli zależy nam na tym by zapalenie dolnych dróg moczowych nie było naszym problemem warto pamiętać o odpowiedniej higienie i noszeniu przewiewnej bielizny. Utrudnia to bowiem namnażanie się bakterii. W publicznych toaletach warto unikać dotykania deski klozetowej ciałem. Pamiętajmy również o tym, że znaczenie mają nawet tak niepozorne rzeczy, jak kierunek podmywania się lub podcierania po skorzystaniu z toalety. Należy pamiętać, aby zawsze robić to w kierunku odbytu - nigdy odwrotnie. W przeciwnym razie sami pomagamy bakteriom dostać się do cewki moczowej. 
 
Kobiety, które współżyją z partnerem powinny pamiętać o tym, aby po stosunku skorzystać z toalety. Oddanie moczu wypłukuje bakterie z cewki co znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia.
 
 
Co zrobić, gdy pojawią się dolegliwości?
Niestety, czasem mimo starań i przestrzegania zasad higieny stajemy się ofiarami zapalenia i cierpimy z powodu nieprzyjemnych dolegliwości. Co warto zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sięgnąć po leki, które mają w swoim składzie działającą przeciwbakteryjnie furaginę. To najprostszy sposób na to by szybko pokonać infekcję. Warto również dużo pić, ponieważ to pozwala wypłukiwać z układu moczowego bakterie. Pomaga również przyjmowanie witaminy C, ponieważ bakterie nie lubią kwaśnego środowiska. Warto więc pić wodę z cytryną i sok żurawinowy.
 
Podsumowując, zapalenie dolnych dróg moczowych to częsta i bardzo uciążliwa przypadłość. Na szczęście dbając odpowiednio o siebie i unikając sytuacji, w których możemy zwiększyć ryzyko zachorowania mamy szansę uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc zapamiętać powyższe rady i stosować się do nich. Dzięki temu nieprzyjemne pieczenie może stać się tylko niechcianym wspomnieniem.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj