Zapalenie oskrzelików u dzieci – jak ulżyć maluchowi?

Kategorie: 

Źródło: depositphotos.com

Zapalenie oskrzelików to jedna z najczęstszych chorób dolnych dróg oddechowych u małych dzieci. Wywołują ją wirusy; do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Często infekcja jest łagodna, ale w pewnych przypadkach przebiega burzliwie i bywa niebezpieczna. Zwykle chorują niemowlęta, które chodzą do żłobka lub nie są szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień.

 

Zapalenie oskrzelików – choroba wirusowa

Oskrzeliki to końcowy odcinek oskrzeli – wyróżniają się niewielką średnicą, nic więc dziwnego, że wydzielina z dróg oddechowych może szybko zamknąć ich światło. Najczęściej za rozwój infekcji odpowiada wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus – RNA), znacznie rzadziej do zakażenia przyczyniają się wirusy grypy, paragrypy, rhinowirusy czy adenowirusy.

Zapalenie oskrzelików zaczyna się niewinnie – pierwsze objawy wskazują na wirusową infekcję górnych dróg oddechowych. Pojawia się katar, kaszel, czasem nieduża gorączka. Kiedy choroba się rozwija, kaszel staje się coraz dokuczliwszy, wkrótce dołącza do niego duszność – oddech malucha przyspiesza i sprawia mu wyraźną trudność. Nieraz występuje sinica, widoczna dobrze w okolicy warg, która sugeruje ciężką postać choroby i konieczność leczenia szpitalnego.

Lekarz rozpoznaje zapalenie oskrzelików w oparciu o wywiad i badanie fizykalne. Rzadko konieczne okazują się badania dodatkowe. W niektórych przypadkach małych pacjentów kieruje się na RTG klatki piersiowej lub wymaz z nosogardła.

Leczenie tylko pod kontrolą lekarza!

Leczenie zapalenia oskrzelików jest bardzo trudne i zależy od konkretnego przypadku. Tylko lekarz, na podstawie fachowej oceny klinicznej, może podjąć decyzję o indywidualnym wyborze leczenia. Dlatego powinnaś ściśle stosować się do jego zaleceń i przestrzegać wyznaczonych kontroli lekarskich, jeśli mały pacjent jest leczony w domu. Co poza tym?

Zapewnij dziecku odpoczynek w przewietrzonym pokoju, monitoruj jego tętno, oddech i nawadniaj. Przede wszystkim należy ułatwić mu oddychanie – pozycja półsiedząca zwykle okazuje się korzystna.

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić leki rozszerzające oskrzela. Antybiotykoterapię stosuje się u maluchów z zakażeniem bakteryjnym lub powikłaniem bakteryjnym (np. zapaleniem ucha środkowego). Czasem konieczna bywa tlenoterapia. Pamiętaj: o wszystkich metodach leczenia zapalenia oskrzelików i ewentualnym podaniu leków dodatkowych powinien zawsze decydować lekarz.

Nie martw się – większość dzieci po 2 tygodniach wraca do zdrowia. Ale nie wolno zapominać, że wirus RS może przyczynić się do rozwoju kolejnych infekcji. Niestety, przebyta infekcja nie wiąże się z trwałą pamięcią immunologiczną.

Maluch po zapaleniu oskrzelików – co dalej?

Maluch, który „przechorował” zapalenie oskrzelików, jest bardziej narażony na nawroty zwężenia oskrzeli – ryzyko utrzymuje się do ok. 13. miesiąca życia. Dlatego po chorobie wymaga troskliwej pielęgnacji. O czym powinnaś pamiętać?

Podczas każdej następnej wizyty u lekarza informuj personel medyczny, że dziecko chorowało na zapalenie oskrzelików. Pilnuj, by nie narażano go na kontakt z dymem tytoniowym. Staraj się – jeśli to możliwe – karmić maleństwo piersią chociaż do 6. miesiąca życia. Pamiętaj o higienie, przede wszystkim o starannym i częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem i jak najwcześniej zacznij wpajać te zasady maluchowi.

Dobrze, jeśli dziecko może unikać dużych skupisk ludzkich, zwłaszcza w okresach infekcyjnych. A gdyby dopadła je infekcja – skonsultuj się z lekarzem. Wiele zakażeń górnych dróg oddechowych (szczególnie wirusowych) leczy się tylko objawowo. Podczas popularnej grypy czy choroby przeziębieniowej często wystarczy stworzyć małemu pacjentowi odpowiednie warunki i łagodzić objawy. Pomocne okazują się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol), a w przypadku kataru – roztwór soli morskiej. Dotkliwy ból gardła u maluszka uśmierzy skuteczny lek z benzydaminą – lek w aerozolu stworzono właśnie z myślą o najmłodszych pacjentach.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj