Zapominanie może przynieść pozytywne skutki dla naszego rozwoju

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Większość z nas sądzi, że „idealna” pamięć oznacza przechowywanie jak największej ilości informacji, lecz może to właśnie zapominanie pomaga nam zrozumieć świat, który szybko się zmienia. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że zapominanie jest dla nas optymalniejsze, niż przechowywanie mas zbędnych informacji.

 

Teorię tę podzielają dwaj neurobiologowie w pracy opublikowanej w czasopiśmie „Neuron”. Ich głównym argumentem jest to, że nasza pamięć nie powinna działać jak magnetowid, który nagrywa wszystko co popadnie, lecz bardziej jako zespół przydatnych reguł, które pozwalają podejmować dobre decyzje. Dlatego też nasz mózg zapomina przestarzałe, nieznaczące informacje, które mogą tworzyć chaos informacyjny lub wprowadzać nas w błąd.

Nasz mózg posiada ogromny zapas miejsca potrzebnego do zapamiętywania informacji. Jednak zamiast zachowywać wszystkie informacje, tworzy on nowe połączenia, które „nadpisują” informacje.

 

Dzieje się tak ponieważ zapominanie pewnych danych może zwiększyć naszą wydajność. W badaniu z 2016 naukowcy uczyli myszy jak odnaleźć drogę w labiryncie. Następnie droga labiryntu została zmieniona, a część myszy otrzymała lek, który pozwolił im zapomnieć pierwotną drogę. Grupa myszy, która otrzymała lek, znajdowała nową drogę w labiryncie szybciej.

Zapominanie starych informacji pozwala również uniknąć generalizowania. Na przykład, jeśli system rozpoznawania twarzy działałby na zasadzie zapamiętywania, po obejrzeniu tysiąca zdjęć zapamięta głównie znaki szczególne. Jeśli jednak pokażemy mu całkiem nową twarz nie rozpozna jej, ponieważ nie jest nauczony wykrywania owalu twarzy, nosa, czy ust, za to będzie rozpoznawał kolor oczu, kształt podbródka, itp. Aby tego uniknąć używa się regularyzacji, czyli usuwania wszystkich zbędnych informacji, a zostawiania tych najbardziej istotnych, czyli jak rozpoznać twarz i odróżnić ją od innych rzeczy.

Nasz mózg ma tendencję do usuwania wspomnień dużo szybciej, niż do nabytej przez nas wiedzy. Nieznaczące informacje, takie jak kolor ubrania, które mieliśmy na sobie tydzień temu, są kasowane przez nasz mózg bardzo szybko, ponieważ nie są w żaden sposób pomocne, ani rozwojowe. Przeżycia, którym towarzyszyły silne, negatywne emocje są przez nas pamiętane, aby móc unikać ich w przyszłości.

 

Okazuje się, że nasz mózg działa w czysto ewolucyjny sposób – stara się zapewnić nam przetrwanie i zachowuje tylko najważniejsze informacje.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj