Zatrucie alkoholem upośledza funkcjonowanie mózgu

Kategorie: 

www.sxc.hu

Podstawowe skutki zatrucia alkoholem są powszechnie znane, jednak ostatnio odkryto, że kac "ogłupia" człowieka. Jak podaje Daily Mail - złe samopoczucie, będące skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu, zwane potocznie - kacem, zakłóca prawidłową pracę mózgu, przez co wywiera negatywny wpływ na pamięć i zdolności poznawcze u ludzi.

 

Według naukowców badających to zagadnienie, jakość pamięci u osób cierpiących na syndrom drugiego dnia, obniża się o 5-10%, a prawdopodobieństwo, że dana osoba popełni błąd, zwiększa się aż o 30%. Największe zagrożenie dla człowieka stanowi rozkład alkoholu etylowego, który odbywa się w organizmie. W wyniku tej reakcji tworzą się toksyczne związki, zwłaszcza cząsteczki aldehydu octowego - głównego "sprawcy" kaca. Związek ten jest blisko spokrewniony z formaldehydem i jest bardziej toksyczny od samego etanolu! Wiele badań dowodzi, że związek ten prowadzi do uszkodzeń DNA, zmian w chromosomach, a także zwiększa ryzyko zachorowania na pewne rodzaje nowotworów.


Warto zauważyć, że połączenie picia alkoholu z paleniem papierosów znacznie zwiększa ilość aldehydu octowego w organizmie. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców na ponad setce osób wykazały, że dolegliwości spowodowane nadużywaniem alkoholu wzrastają proporcjonalnie nie do ilości wypitego alkoholu, a właśnie do ilości wypalonych papierosów.

 

Ochotnicy, którzy pili tyle samo alkoholu co pozostali, ale palili papierosy, odczuwali znacznie silniejsze objawy kaca, a zawartość adehydu octowego w ich organizmie była znacznie wyższy, w porównaniu do osób powstrzymujących się od palenia. Dym papierosowy zawiera aldehyd octowy, dlatego mieszanie tych dwóch zgubnych przyjemności zwiększa jego stężenie. Udowodniono, że jednoczesne palenie papierosów i picie alkoholu prowadzi do uwalniania się dopaminy - hormonu szczęścia, może dlatego jest to obecnie tak powszechne.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj