Zawał serca – kto posiada największe ryzyko?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ostre zespoły wieńcowe (OZW) stanowią grupę schorzeń, cechującą się zmianami w krążeniu wieńcowym, które znacznie ograniczają przepływ krwi w tętnicach. Tego rodzaju niedokrwienie w obszarze mięśnia sercowego prowadzi do zawału serca. Naukowcy postanowili zweryfikować, którzy ludzie są najbardziej zagrożeni przedwczesnym zgonem z powodu przebytego zawału serca.

 

Do tej pory wśród czynników ryzyka OZW wymieniało się wiek (szczególnie powyżej 65 roku życia), płeć (wyższe zagrożenie zawału występuje u mężczyzn) oraz dodatkowe choroby (cukrzyca, nadciśnienie, wysoki cholesterol).

 

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii postanowili zbadać, czy istnieją jeszcze jakieś biomarkery, które pomogłyby przewidzieć zwiększone ryzyko ACS - szczególnie u osób, które przeszły już zawał serca. Okazuje się, że takich informacji może dostarczyć lekarzom osocze krwi pacjenta.

Przeanalizowano próbki osocza ponad 4 tysięcy pacjentów i porównywano je z ich historią medyczną. Wspólnym mianownikiem dla każdego z pacjentów było OZW, przebyty zawał serca oraz wynikający z tego pobyt w szpitalu.

 

Badano krzepnięcie oraz rozpuszczanie skrzepu osocza, a dzięki temu naukowcy doszli do wniosku, że osoby, których skrzep osocza ulegał najpowolniejszemu rozpuszczaniu, posiadały o 40% wyższe ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub przedwczesnej śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej. Jest to jasny sygnał na temat tego, że leki przeciwzakrzepowe mogą poprawić stan zdrowia u pacjentów z ACS.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj