Zażywanie antybiotyków przez dłuższy okres czasu może powodować zwiększone ryzyko chorób serca i udaru
Image
Kobiety, które stosują antybiotyki przez dłuższy okres czasu są narażone na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru. Stosowanie antybiotyków przez ponad dwa miesiące może zwiększyć ryzyko chorób serca poprzez niszczenie dobrych bakterii w jelitach.
W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane 36 429 kobiet zebrane w latach 2004–2012. Uczestniczki badania miały przynajmniej 60 lat w chwili rozpoczęcia badania. Kobiety były badane pod kątem stosowania antybiotyków w młodości (pomiędzy 20 a 39 rokiem życia), kiedy osiągnęły wiek średni (między 40 a 59 rokiem życia) oraz gdy miały 60 lat i więcej.
Spośród wszystkich badanych 1056 zachorowało na choroby układu krążenia w ciągu prawie ośmiu lat obserwacji. Naukowcy odkryli, że kobiety, które w podeszłym wieku stosowały antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej, były o 32% bardziej narażone na choroby układu krążenia w porównaniu z kobietami, które nie stosowały antybiotyków. Kobiety w średnim wieku, które przyjmowały antybiotyki dłużej niż dwa miesiące, posiadały ryzyko zachorowania wyższe o 28%.
Image
Możliwym powodem, dla którego stosowanie antybiotyków jest związane ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, jest to, że leki te wpływają na równowagę mikrośrodowiska w jelitach. Antybiotyki niszczą korzystne bakterie probiotyczne i zwiększa częstość występowania groźnych bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów, które mogą powodować choroby.
Poprzednie badania, które skupiały się na florze bakteryjnej jelit wykazały związek między zmianami w środowisku mikrobiotycznym a stanem zapalnym i zwężeniem naczyń krwionośnych, udarem i chorobami serca. Wyniki najnowszego badania opublikowano w European Heart Journal w czwartek.
Ocena
- 230 widoków
Dodaj komentarz