Zbadano fenomen „widzenia” za pomocą echolokacji

Kategorie: 

Źródło: Antonio Cruz/Abr/Wikimedia Commons/CC BY 3.0 BR

Nowe badania naukowe przeanalizowały interesujące zjawisko echolokacji, dzięki któremu niewidome osoby mogą „zobaczyć” otoczenie za pomocą dźwięków.

 

Zdolność ta zyskała swoją popularność w 2006 roku, kiedy to 14-letni Ben Underwood pojawił się w telewizji, twierdząc, że potrafi jeździć na rowerze, mimo swojej ślepoty. Umiejętność tę zawdzięcza właśnie echolokacji.

The Boy Who Sees Without Eyes

W podobnej sytuacji znajduje się Daniel Kish, który nazywa siebie „prawdziwym Batmanem”. Mężczyzna również wykorzystuje echolokację, aby lepiej poruszać się po świecie. W krótkim filmie poniżej Kish prezentuje swój talent podczas jazdy na rowerze.

Shorts: Daniel Kish's echolocation in action

Nowe badania, opublikowane w „PLOS Computational Biology”, skupiły się na zrozumieniu mechanizmów odpowiedzialnych za użycie echolokacji u człowieka. Naukowcy nagrywali i analizowali kilka tysięcy dźwięków, wydawanych przez trzech niewidomych dorosłych używających echolokacji, aby sprawdzić, jak fale dźwiękowe poruszały się w kontrolowanym pomieszczeniu.

 

Dorośli zostali umieszczeni w pustym pokoju i zostali poproszeni o wydanie dźwięku takiego jak zwykle. Naukowcy odkryli, że odgłosy te przypominały wiązkę – były bardziej skupione niż ludzka mowa. Każdy dźwięk trwał zaledwie 3 milisekundy i miał częstotliwość od 2 do 10 kiloherców.

„Dźwięki te można porównać do skupionego światła latarki.” – powiedział Lore Thaler, główny autor badania z Uniwersytetu Durhmana w Wielkiej Brytanii. – „Osoby używające echolokacji wypuszczają taką wiązkę dźwięku, która odbija się od obiektów w otoczeniu i wraca. Niewidomi słyszą w jakiej odległości znajduje się przeszkoda i w taki sposób „widzą” co ich otacza.”

Nadal jednak istnieją pewne pytania bez odpowiedzi. Nie jest jeszcze pewne, jak dźwięki mogą ujawnić fizyczne cechy obiektu. Naukowcy planują wykorzystać nowoczesne technologie, aby lepiej zbadać fenomen echolokacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj