Zbyt długi sen może być szkodliwy dla naszego zdrowia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niedobór snu wiąże się z problemami między innymi z koncentracją i pamięcią, ale także może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jednak wyniki najnowszych badań ostrzegają, że również zbyt długi sen może być szkodliwy.

 

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu z Fukuoka przez okres 10 lat monitorowali stan zdrowia ponad 1,5 tysiąca dorosłych. W tym czasie, 282 uczestników badania zmarło, natomiast u 294 osób rozwinęła się demencja.

 

Naukowcy ustalili, że ochotnicy, którzy spali średnio mniej niż 5 godzin w ciągu doby, byli bardziej narażeni na demencję lub śmierć z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu do osób, które spały 5-7 godzin na dobę. Co ciekawe, zagrożenie dotyczyło także ochotników, którzy spali ponad 10 godzin na dobę.

 

Badacze zwrócili jednak uwagę, że osoby z niedoborem snu potrafiły zniwelować zagrożenie demencją i śmiercią dzięki wysokiej aktywności fizycznej. Powinniśmy więc pamiętać, że wszystko co w nadmiarze może być dla nas szkodliwe. Najważniejsze jest to, aby we wszystkim mieć umiar i jak się właśnie przekonujemy – dotyczy to także snu.

 

Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Journal of the American Geriatrics Society.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj