Zbyt długi sen również może być szkodliwy dla naszego zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedobór snu wiąże się z problemami między innymi z koncentracją i pamięcią, ale także może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jednak wyniki najnowszych badań ostrzegają, że również zbyt długi sen może być szkodliwy.

 

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu z Fukuoka przez okres 10 lat monitorowali stan zdrowia ponad 1,5 tysiąca dorosłych. W tym czasie, 282 uczestników badania zmarło, natomiast u 294 osób rozwinęła się demencja.

 

Naukowcy ustalili, że ochotnicy, którzy spali średnio mniej niż 5 godzin w ciągu doby, byli bardziej narażeni na demencję lub śmierć z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu do osób, które spały 5-7 godzin na dobę. Co ciekawe, zagrożenie dotyczyło także ochotników, którzy spali ponad 10 godzin na dobę.

Badacze zwrócili jednak uwagę, że osoby z niedoborem snu potrafiły zniwelować zagrożenie demencją i śmiercią dzięki wysokiej aktywności fizycznej.

 

Powinniśmy więc pamiętać, że wszystko co w nadmiarze może być dla nas szkodliwe. Najważniejsze jest to, aby we wszystkim mieć umiar i jak się właśnie przekonujemy – dotyczy to także snu.

 

Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Journal of the American Geriatrics Society.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Arek

Nie wiem czy wy też tak macie

Nie wiem czy wy też tak macie ale im dłużej śpię tym mniej mam ochoty wstać i czuję się jakiś zmęczony.

0
0

Skomentuj