Zbyt długie oglądanie telewizji zwiększa ryzyko zakrzepicy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wykazały, że poświęcanie zbyt wiele czasu na oglądanie telewizji może zwiększać ryzyko zakrzepicy żył. Fanom wylegiwania się na kanapie grozi zarówno zakrzepica żył głębokich – powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich, jak i zatorowość płucna – zwężenie lub zamknięcie tętnicy płucnej.   

 

Jedną z głównych przyczyn zakrzepicy żylnej jest zmniejszenie przepływu krwi w organizmie, do czego przyczynia się na przykład nieruchome siedzenie przez dłuższy czas. Stąd wniosek naukowców na temat tego, że maratony filmowe nie służą naszemu zdrowiu.

 

W 2017 roku ustalono, że przeciętny Polak ogląda telewizję średnio przez 4 godziny i 36 minut każdego dnia. To jednak nie jedyna czynność, którą wykonujemy w stanie spoczynku. Średnio 6 godzin dziennie Polacy poświęcają na korzystanie z Internetu. Można więc śmiało wykalkulować, że pozostaje niewiele czasu na aktywność fizyczną.

Częstotliwość występowania zakrzepicy żył jest zdecydowanie wyższa w populacjach zachodnich. Problem dotyczy osób w każdym wieku, jednak seniorzy spędzający zbyt wiele czasu przed telewizorem mogą dodatkowo nabawić się problemów z chodzeniem.

 

Niestety naukowcy odkryli także to, że próba rekompensowania sobie ćwiczeniami czasu spędzonego na kanapie nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Czy chcemy, czy nie, kluczem do poprawy naszego stanu zdrowia jest zredukowanie czasu spędzanego na oglądaniu naszych ulubionych filmów i seriali.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj