Zbyt dużo czasu w mediach społecznościowych powoduje problemy ze snem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii nastolatki korzystające z mediów społecznościowych przez ponad trzy godziny dziennie częściej doświadczają problemów ze snem. Młodzi ludzie chodzą później spać, a także budzą się w nocy, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia.

Jedna na pięć osób w wieku nastoletnim spędza w mediach społecznościowych co najmniej pięć godzin dziennie. Najpopularniejsze z używanych aplikacji to Instagram, WhatsApp oraz Facebook. Naukowcy z Unwiersytetu w Glasgow uważają, że dzieci w wieku od 13 do 15 lat doświadczają zaburzeń snu, które wynikają bezpośrednio z nadużywania mediów społecznościowych. Psychiatrzy już teraz zachęcają do niekorzystania z aplikacji internetowych przynajmniej na godzinę przed planowanym położeniem się spać.

Zaburzenia snu mogą mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne, wagę oraz wyniki osiągane w szkole przez młode osoby. Tymczasem podczas badań z udziałem 12 tysięcy nastolatków ustalono, że ponad 20% z nich korzysta z uroków Sieci przez więcej niż 5 godzin, podczas gdy większość używa mediów społecznościowych dwie-trzy godziny dziennie. Co ciekawe, zwykle więcej czasu na przeglądanie Internetu poświęcały dziewczynki.

Dr Holly Scott ze szkoły psychologii na Uniwersytecie w Glashgow uważa nowe ustalenia na temat wpływu mediów społecznościowych na sen nastolatków za wysoce niepokojące. Zdaniem Scott korzystanie z mediów społecznościowych nie tyle zakłóca sen, co po prostu go zastępuje. Nastolatkowie nie mogą zasnąć, ponieważ stale sprawdzają, co nowego wydarzyło się w Sieci.

Psychogowie zachęcają lekarzy rodzinnych do pytania pacjentów podczas wizyt kontrolnych o czas poświęcany przez nich na korzystanie z mediów społecznościowych, omawiając przy tym negatywne konsekwencje zdrowotne nadużywania aplikacji internetowych. Dla zdrowego snu kluczowe jest choćby to, by nie używać sprzętu elektronicznego wyposażonego w ekran przynajmniej na godzinę przed snem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj