Zdaniem lekarzy koronawirus może wpływać na struny głosowe i zmieniać głos

Kategorie: 

Źródło: MiT

Choroby zakaźne wpływają na całe ciało, i okazuje się, że bardzo często zmieniają ton głosu chorej osoby. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Znaleźli zmiany w głosie osób, które "bezobjawowo przechorowały" koronawirusa SARS-CoV-2. Co więcej ustalono, że zmiany tembru głosu były tak subtelne, że ludzie nie zwracali nawet na nie uwagi.

Szef grupy naukowej, Thomas Quatieri, wcześniej prowadził badania w tej dziedzinie, a wraz z nadejściem pandemii zadał sobie pytanie - czy biomarkery głosowe mogą istnieć u osób zakażonych koronawirusem? Sądząc po głównych objawach choroby, gdy dana osoba ma trudności z oddychaniem, rozwija suchy kaszel, duszność - było to całkiem realne.

 

Zapalenie układu oddechowego wpływa na szybkość wydechu powietrza, gdy pacjent mówi, a powietrze wchodzi w interakcje z setkami innych potencjalnie zapalnych mięśni. Naukowcy twierdzą, że ton głosu, rezonans, głośność itd. zmieniają się, a wszystkie te parametry można zmierzyć i wykorzystać jako biomarkery.

 

Podczas eksperymentów dokładnie porównali nagrania przemówień sławnych ludzi, którzy zachorowali na COVID-19, ale jeszcze nie wykazywali objawów, z wywiadów, kiedy byli zdecydowanie zdrowi. Po przeanalizowaniu nagrań za pomocą komputera naukowcy odkryli, że rzeczywiście zakażenie koronawirusem wywołuje napięcie mięśni i utrudnia ich ruch, a różnorodność sygnałów dźwiękowych jest zmniejszona. Aparat mowy chorego na COVID-19, zdaniem badaczy został nieco upośledzony w porównaniu z jego wcześniejszą wydolnością.

 

Jeśli potwierdzi się, że aparat mowy chorego na COVID-19 jest uproszczony w porównaniu z jego wcześniejszymi możliwościami, będzie to stwarzało szansę do powstania nowych rodzajów testów na koronawirusa. Będzie wystarczyło powiedzieć kilka słó i system sztucznej inteligencji, oparty o uczenie maszynowe rozpozna bezobjawowych chorych. Biomarkery głosowe mogą też wskazywać, że dana osoba została zarażona koronawirusem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj