Zdaniem naukowców, telefony komórkowe nie wywołują raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od wielu lat krążą pogłoski, że stosowanie telefonów komórkowych może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, między innymi zwiększając ryzyko zachorowania na raka. Dlatego powstawały już porady, aby nie nosić telefonów w kieszeniach lub nie spać obok telefonu. W końcu Agencja Żywności i Leków (FDA) zwróciła się do specjalistów z prośbą o przeprowadzenie dokładnych badań na temat bezpieczeństwa stosowania telefonów komórkowych.

 

Podczas badań skupiono się przede wszystkim na skutkach ekspozycji na fale radiowe, generowane przez telefony komórkowe. Testy przeprowadzano na myszach i szczurach, ponieważ tego rodzaju eksperymenty na ludziach są zabronione. Większość zwierząt była narażona na działanie fal radiowych przez 9 godzin w ciągu dnia, a niektóre nawet na 18,5 godziny w ciągu doby przez dwa lata.

 

Co ciekawe, podczas długoterminowego eksperymentu nie odnotowano żadnej korelacji między nowotworami mózgu u zwierząt a "używaniem" telefonów komórkowych. Niemniej jednak wystąpił niewielki wzrost guzów serca u samców szczurów, podczas gdy zdrowie samic nie uległo zmianie. Zidentyfikowany guz jest jednak bardzo rzadki i nie występuje u ludzi.

Jeszcze dziwniejszym odkryciem było to, że szczury wystawione na promieniowanie fal radiowych żyły stosunkowo dłużej od szczurów, które nie były na nie narażone. Nie jest jasne, czy to zwykły przypadek, czy też fale radiowe mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie tych zwierząt.

 

Ostatecznie FDA stwierdziła, że biorąc pod uwagę wszystkie dotychczas dostępne dowody naukowe, nie ma związku między używaniem telefonu komórkowego a jego szkodliwym wpływem na zdrowie. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj