Zdaniem WHO ludzkość czeka epidemia demencji

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak przewiduje WHO, do roku 2030 aż 78 milionów ludzi będzie cierpieć na demencję. Jeśli te przewidywania sie sprawdzą będzie to oznaczało wzrost o 45 proc.

  

W nowym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - przewidziano, że do 2030 r. na demencję będzie cierpieć aż 78 milionów ludzi. Będzie to o 42% więcej niż obecnie. Ostatnie szacunki z 2019 roku wskazują, że teraz cierpi na nią 55 mln osób.

 

Według symulacji WHO, do 2050 r. liczba osób z demencją może sięgnąć 139 milionów, czyli aż o 153 proc. więcej niż w 2019 r.! Jednak większość krajów świata nie ma nawet żadnej krajowej polityki ani planu wspierania osób z demencją i ich rodzin. 

 

Jest to szczególnie widoczne w krajach o niskich dochodach, gdzie ciężar opieki nad osobami z demencją często spada na członków rodziny, którzy nie otrzymują formalnego szkolenia ani rekompensaty. Obecnie opieka nad osobami z demencją kosztuje świat 1,3 biliona dolarów rocznie, co może wzrosnąć do 2,8 biliona dolarów do 2030 r. ze względu na zwiększoną liczbę pacjentów i koszty opieki.

 

WHO wzywa przywódców krajowych do zaplanowania tych kosztów i wspierania pacjentów z demencją w ich krajach.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj