Zdrowa dieta może być lekarstwem na depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdrowa dieta zawierająca duże ilości owoców i warzyw oraz zmniejszoną ilość wysoko przetworzonych produktów żywnościowych może złagodzić objawy depresji. Niewielkie badania ujawniły, że zmiana diety pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Badacze podzielili grupę 76 osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum depresji na dwa obozy. Pierwsza z nich wprowadziła nowe nawyki żywieniowe, natomiast druga była traktowana jako grupa kontrolna, u której nie zaproponowano żadnych zmian.

Osoby z grupy pierwszej zostały poinstruowane, aby zwiększyć spożycie warzyw do pięciu porcji dziennie, owoców do co najmniej dwóch porcji dziennie, a ponadto aby spożywać chude mięso, ryby, a także produkty pełnoziarniste.

Zasugerowano również, aby codziennie spożywać około trzech łyżek orzechów i nasion, oliwę z oliwek, kurkumę, cynamon, a także by ograniczyć spożywanie niezdrowych produktów, takich jak tłuste mięso, cukier oraz produkty wysokoprzetworzone.

Po trzech tygodniach eksperymentu zauważono znaczną poprawę stanu psychicznego u osób, które zmieniły swoją dietę. Grupa kontrolna pozostała na tym samym poziomie i nie zarejestrowano żadnej poprawy u pacjentów.

Heather Francis z Macquarie University w Sydney w Australii powiedziała, że ​​zdrowsze odżywianie jest bardziej opłacalne w porównaniu z lekami. Ponadto, ta naturalna metoda leczenia wpływa nie tylko na stan psychiczny, ale poprawia ogólne zdrowie i może zapobiegać wielu innym chorobom.

„Wyniki te po raz pierwszy pokazują, że osoby z objawami depresji mogą zmieniać swoje samopoczucie poprzez zdrowszą dietę.” – napisali naukowcy.

Najnowsze wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE 9 października.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj