Zęby można leczyć bez plomb, dzięki lekowi na Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że istnieje sposób na leczenie zębów bez konieczności wiercenia oraz zakładania plomb. Zespół badaczy z Londynu odkrył, że substancja chemiczna Tideglusib może leczyć komórki miazgi zębowej, czego dowiedziono na zębach myszy.

 

Badanie opublikowano w Science Reports, a jego treść mówi o pełnym i skutecznym wyleczeniu uzębienia. Zęby mają bardzo ograniczoną zdolność do regeneracji. Przy leczeniu próchnicy, lekarze zazwyczaj stosują wypełnienia lub kompozyty. Należy je jednak regularnie wymieniać, a naukowcy mają nadzieję wzmocnić naturalne zdolności regeneracyjne zębów.

Lek Tideglusib zwiększa aktywność komórek macierzystych miazgi zębowej, która pozwala na leczenie ubytków o średnicy 0,13 mm u myszy. Obecnie prowadzi się badania nad leczeniem większych uszkodzeń zębów z jego zastosowaniem.

Ponadto, lek został już przetestowany w badaniach klinicznych leczenia choroby Alzheimera, co stanowi realną szansę na jego wykorzystanie w klinikach stomatologicznych. Zdolność zębów do głębszej regeneracji może zrewolucjonizować leczenie ubytków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj