Zidentyfikowano obszary mózgu, których aktywność może sugerować skłonności samobójcze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Neuroobrazowanie pomogło naukowcom ujawnić obszar mózgu, który może być powiązany ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa u danej osoby. Trudno jednak póki co ustalić, czy aktywność wskazanego obszaru wskazuje na wyższą zdolność do odebrania sobie życia, czy też zmienia percepcję rzeczywistości, w wyniku czego pojawiają się myśli samobójcze. Tak czy inaczej, odkrycie może pomóc w skutecznej diagnozie osób chorych psychicznie, których życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Samobójstwo stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Każdego roku na jego popełnienie decyduje się blisko milion osób, z czego jedna czwarta z nich nie osiągnęła trzydziestego roku życia. Naukowcy stale starają się zweryfikować, jakie czynniki mogą dodatkowo predysponować do wyższych skłonności samobójczych. Póki co niewiele wiemy o tym, co dzieje się w mózgach ludzi planujących samobójstwo i dlaczego tak wiele młodych osób targa się na własne życie.

Dotychczas ustalono, że największy czynnik ryzyka śmierci w wyniku samobójstwa stanowią wcześniejsze próby samobójcze, szczególnie u nastolatków. Nie zawsze jednak informacja taka jest dostępna, dlatego identyfikacja wzmożonej aktywności konkretnego obszaru mózgu u osoby chorej gwarantuje znacznie pewniejsze dowody.

W trakcie dwóch dekad naukowcy zobrazowali mózgi ponad 12 tysięcy osób cierpiących na depresję. To na właśnie na podstawie tych danych odkryto dwa systemy połączeń pomiędzy regionami mózgu, których strukturę można powiązać z myślami samobójczymi oraz większą szansą na próbę samobójczą u danego pacjenta.

Jedna z sieci łączy obszary mózgu zaangażowane w emocje. Autorzy badania sugerują, że u osób z wcześniejszymi próbami samobójczymi region ten utrudnia kontrolę negatywnych myśli. Może być także związany z depresją. Druga sieć łączy obszary zaangażowane w podejmowanie decyzji. Badacze są zdania, że specyficzne połączenie pomiędzy tymi regionami może prowadzić do niebezpiecznego stanu psychicznego.

Niestety, naukowcy informują, że póki co znajdują się dopiero na początku drogi, która umożliwi skanowanie mózgu osoby chorej psychicznie w celu weryfikacji ryzyka popełnienia samobójstwa. Nie wiadomo na przykład, czy struktura połączeń ulega zmianom, choćby po wyleczeniu depresji. Poczynione wnioski pomogą jednak w przeprowadzaniu kolejnych badań na ten temat.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj