„Zielona” dieta śródziemnomorska radykalnie poprawia stan zdrowia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Izraela przeprowadzili krótki eksperyment z osobami z nadwagą i pokazali, jak dieta może zmienić ryzyko wystąpienia chorób kardiometabolicznych. Ich wyniki potwierdziły centralną rolę mikroflory w utrzymaniu zdrowia i rozwoju chorób. Naukowcy wiedzieli z poprzednich badań, że dieta śródziemnomorska wiąże się z poprawą zdrowia kardiometabolicznego u ludzi, ale nie wykazano wcześniej, aby mikrobiota jelitowa odgrywała w tym względzie rolę regulacyjną.

 

Nowy ośmiotygodniowy eksperyment wykazał, że skład bakterii determinuje „centralną rolę mikroflory w zdrowiu i chorobie”, jak podaje strona internetowa Uniwersytetu Ben Guriona w Negev.

 

Tradycyjna dieta śródziemnomorska zawiera dużo warzyw, owoców, ziół, orzechów, ryb i oliwy z oliwek. W swoim eksperymencie naukowcy poprawili dietę, czyniąc ją bardziej „zieloną”. Dodali 3-4 filiżanki zielonej herbaty, 100 g (mrożone kostki) warzyw mankai i orzechy włoskie w ilości co najmniej 28 g dziennie. Grupa kontrolna ochotników przestrzegała klasycznej diety śródziemnomorskiej. Wszyscy uczestnicy zmagali się z otyłością brzuszną.

„Mamy nadzieję, że dzięki odkryciu roli mikrobioty w korzyściach płynących z diety, możliwe będzie ulepszenie i spersonalizowanie diety dla danej osoby” – skomentował współautor Ehud Rinott z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Po ośmiu tygodniach w obu grupach odnotowano znaczące zmiany w ocenie mikroflory jelitowej. W grupie zielonej diety miały one znacznie większe znaczenie. Na przykład zauważono wzbogacenie mikroflory w bakterie, co pozytywnie wpływa na metabolizm glukozy, wrażliwość na insulinę, a także utratę wagi i zmniejszenie ryzyka chorób sercowo - naczyniowych.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj