Ziewanie poprawia termoregulację ciała i chłodzi mózg

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Człowiek najczęściej ziewa gdy jest zmęczony, śpiący, znudzony i gdy budzi się rano. Panuje przekonanie, że ziewanie dotlenia mózg, jednak naukowcy nie byli w stanie dotychczas tego potwierdzić.

 

Najnowsze badania, przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Wiedeńskiego, z Południowo-Wschodniego Uniwersytetu Nova (Floryda) i z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku nareszcie potwierdzają, że ziewanie rzeczywiście przyczynia się do ochłodzenia mózgu. Wahania temperatury mózgu powiązane są z cyklem snu, stresem i pobudzeniem korowym, natomiast ziewanie pozwala je ustabilizować.

 

Uczeni porównują mózg do komputera, który pracuje najskuteczniej gdy jest chłodniejszy. Podczas ziewania, pobieramy chłodniejsze powietrze i zastępujemy je tym cieplejszym, obniżając w ten sposób temperaturę mózgu. Tylna ścianka zatoki szczękowej wygina się, wentylując system zatok. Wcześniej nie opisano tego u ludzi, chociaż analogiczny system zaobserwowano u ptaków.

 

Jorg Massen i Kim Dusch z Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego sprawdzali jak bardzo zaraźliwe jest ziewanie w okresie letnim i zimowym. Badanie zostało przeprowadzone najpierw na osobach żyjących w Wiedniu, a następnie na tych, którzy żyją w Arizonie.

 

Zaobserwowano, że w Wiedniu ludzie częściej ziewają w okresie letnim, natomiast w Arizonie w trakcie zimy. Oznacza to, że częstotliwość ziewania jest najwyższa gdy temperatura otoczenia wynosi około 20 stopni Celsjusza. Naukowcy wyjaśniają, że ziewanie nie przynosi korzyści, gdy temperatura powietrza jest taka sama lub wyższa od temperatury ciała. Natomiast ziewanie w trakcie silnych mrozów nie jest konieczne a może być nawet szkodliwe.

 

 

Źródło: http://www.zmescience.com/research/yawning-to-cool-the-brain/#!M1uHH

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj