Zimna woda jest równie efektywna w pozbywaniu się zarazków co ciepła

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Debata nad właściwą temperaturą wody, w jakiej powinno się myć ręce trwa od dłuższego czasu. Niedawno naukowcy z Rutgers University odkryli, że mycie rąk w zimnej wodzie jest tak samo skuteczne, co mycie ich w ciepłej wodzie. Być może dzięki temu spostrzeżeniu skończą się spekulacje na ten temat. 

 

Badanie polegało na przyglądnięciu się pozbycia bakterii u 21 uczestników testu. Myli oni ręce w temperaturze wody równej 15°C, 26°C oraz 37°C. Używali do tego mydła w ilości odpowiednio 0,5 ml, 1 ml i 2 ml przez okres 6 miesięcy.  Eksperyment wykazał, że temperatura wody nie jest zależna od opędzenia się od drobnoustrojów. 

Rezultat badania może mieć znaczny wpływ na przemysł spożywczy oraz restauracje. W Stanach Zjednoczonych wymagana jest w restauracjach oraz placówkach związanych z przemysłem spożywczym instalacja wodno-kanalizacyjna, która zapewnia dostęp do wody o temperaturze 37°C, w której należy myć ręce.

"To badanie może mieć istotne znaczenie w hydroenergii, ponieważ używając zimnej wody, oszczędzamy również prąd w większym stopniu niż przy użyciu ciepłej lub gorącej wody [...] Dowiedzieliśmy się także, że mycie rąk nawet przez 10 sek. wystarcza, by znacznie usunąć zarazki z rąk" – wyjaśnia Donald Schaffner z Rutgers University, profesor i specjalista od dietetyki. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj