Zimna woda naturalną i skuteczną metodą w walce z bólem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

28-letni triatlonista, który zmagał się z trudnymi do zwalczenia bólami pooperacyjnymi, stwierdził, że jego problem całkowicie zniknął po rozpoczęciu pływania w otwartym zbiorniku wodnym. Szczegółowa historia mężczyzny została opisana w czasopiśmie naukowym BMJ Case Reports i stała się inspiracją do dalszych rozważań na temat leczenia dolegliwości bólowych za pomocą kontaktu z zimną wodą.

 

Triatlonista odkrył, że zanurzane się w zimnej wodzie na około minutę uśmierza jego dolegliwości bólowe o wiele skuteczniej niż jakiekolwiek środki przeciwbólowe. Co więcej, efekt ten utrzymuje się jeszcze długo po wyjściu z wody.

 

Specjaliści twierdzą, że jest to pierwszy udokumentowany przypadek zastosowania tej formy leczenia bólu pooperacyjnego, chociaż kąpiele w zimnej wodzie były już wykorzystywane na przykład przez sportowców, aby łagodzić doznane przez nich obrażenia.

Szok wywołany przez nagłe zanurzenie się w zimnej wodzie i strach przed utonięciem może wywołać silną aktywność układu nerwowego i tym samym potencjalnie zmienić percepcję bólu. Pływanie w zimnej wodzie to także narażenie się na bodźce o wysokiej intensywności, które mogą osłabić wrażliwość zakończeń nerwowych.

 

Póki co lekarze ostrzegają, że przypadek jednego pacjenta wymaga dalszych badań i nie powinien sugerować rozpoczęcia terapii na własną rękę. Co więcej, pływanie w zimnej wodzie niesie ze sobą duże ryzyko niebezpiecznej hipotermii, a także wstrząsu, który może prowadzić do utonięcia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj