Zimno ma korzystny wpływ na nasze zdrowie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gdy temperatura spada, większość z nas chce znaleźć się w przytulnym wnętrzu z kubkiem gorącej herbaty. Jednak czy niskie temperatury przynoszą nam jakieś korzyści zdrowotne? Badania naukowe sugerują, że chłód może mieć działanie prozdrowotne i nie zawsze powinniśmy go unikać.

 

Poprawa jakości snu

Nasz organizm działa na zasadzie rytmu okołodobowego, który wyznacza nam między innymi pory jedzenia oraz snu. Naukowcy odkryli, że rozregulowanie rytmu dobowego może prowadzić do zaburzeń snu, co z kolei przekłada się na wiele problemów zdrowotnych. Co ciekawe, naturalnym sposobem na bezsenność i inne zaburzenia snu może być właśnie obniżona temperatura otoczenia. Temperatura optymalna dla naszego snu może wynosić od 19 do aż 15,5 0C.

 

Lepszy apetyt

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym European Jorunal of Clinical Nutritrion dowodzą, że nasz apetyt rośnie w niższych temperaturach. Wykazano także, że wykonywanie aktywności fizycznej w chłodnym otoczeniu jeszcze silniej pobudza nasz apetyt.

 

Wzmożone spalanie tłuszczu

Niskie temperatury dobrze wpływają na spalanie naszych rezerw tłuszczowych. Nasz organizm szuka sposobu na ogrzanie się, a to wspomaga spalanie tłuszczu – zdrowe jest oczywiście umiarkowane zimno, któremu nie towarzyszy szczękanie zębami. 

Zmniejszenie stanów zapalnych oraz bólu

Dobrze znaną zaletą ekspozycji na niskie temperatury jest jej zmniejszanie miejscowego stanu zapalnego i towarzyszących mu dolegliwości bólowych. Dlatego też korzystamy z zimnych okładów na różnego rodzaju stłuczenia. Krioterapia, czyli leczenie poprzez zimno, może niekiedy być tak samo skuteczna, jak stosowanie tabletek przeciwbólowych.

 

Dobre samopoczucie

Dla wielu osób zima kojarzy się z gorszym nastrojem oraz poczuciem zmęczenia, jednak warto wiedzieć, że zimne pory roku mają także pewne zaskakujące zalety dla naszej psychiki. Badania naukowe dowiodły, że zimno pomaga nam myśleć nieszablonowo, znacznie częściej zacieśniamy także relacje z innymi ludźmi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj