Zlokalizowano obszar mózgu odpowiadający za uczciwość

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szwajcarscy i amerykańscy neurofizjolodzy odkryli specjalny obszar kory mózgowej, którego stymulacja wywołuje szczerość i moralne zachowanie. Naukowcy zaprosili uczestników badania do gry specjalnie zaprojektowanej do badania skłonności do oszukiwania.

 

Obserwując aktywność mózgową graczy, którzy oszukiwali, naukowcy odkryli, że w górnej i prawej części kory przedczołowej istnieje specjalna strefa, która reaguje podczas nieuczciwych zagrań. Zespół badawczy postanowił sprawdzić, co by się stało podczas stymulacji owego obszaru przez prąd elektryczny.

Eksperyment wskazał, że ochotnicy stali się o wiele bardziej szczerzy po stymulacji odkrytego obszaru kory mózgowej. Co ciekawe, działanie to nie wywierało wpływu na osoby, które nie uważały oszustwa podczas gry za coś niemoralnego.

 

Za pomocą stymulacji prądem nie szło także zwiększyć chęci oszukiwania, ponieważ tłumienie aktywności mózgu nie działa tak przewidywalnie, jak jego pobudzenie. Badacze wierzą, że dalszy rozwój ich pracy może pomóc w rehabilitacji przestępców oraz zmniejszyć zjawisko korupcji w społeczeństwie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj