Zlokalizowano obszar mózgu odpowiedzialny za efekt placebo

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim poziomem aktywności w obszarze mózgu o nazwie r-MFG, są szczególnie podatne na placebo podczas leczenia przewlekłego bólu. Badacze twierdzą, że ich odkrycie może dać szansę lekarzom, by przewidzieć, czy pacjenci mogą być wspomagani przez placebo zamiast rzeczywistego leku. Dzięki temu mają powstać spersonalizowane programy terapeutyczne.

 

Efekt placebo jest zawiłym zjawiskiem, które podkreśla jak osobliwy jest ludzki mózg. Chociaż badania wykazały, że ludzie często doświadczają poprawy objawów po podaniu fałszywych leków, dokładne mechanizmy psychosomatycznego oszustwa nie zostały jeszcze w pełni rozwikłane. W dążeniu do ustalenia, jak mózg reaguje na efekt placebo, naukowcy wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), by zbadać mózgi pacjentów leczonych z powodu przewlekłej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego za pomocą dwutygodniowej terapii placebo.

Połowa z pacjentów stwierdziła, że doświadczyła znacznego zmniejszenia się nasilenia bólu w trakcie terapii, podczas gdy druga połowa nie zauważyła żadnej różnicy. To pozwoliło naukowcom podzielić grupę na podatnych i niepodatnych sile sugestii. Badając skany MRI, autorzy badania stwierdzili, że osoby reagujące na placebo posiadały większą łączność z obszarem mózgu r-MFG od osób niereagujących. Może to być realny prognostyk prawdopodobieństwa, czy dana osoba może korzystać z fałszywego leczenia.

Następnie zespół przeprowadził drugie badanie, w którym pacjenci zostali ponownie poddani skanowaniu mózgu przed tym, jak zostało im podane placebo lub prawdziwy lek przeciwbólowy o nazwie duloksetyna, które były przez nich przyjmowane przez dwa miesiące. Pod koniec badania naukowcy byli w stanie przewidzieć z dokładnością 95%, którzy pacjenci najprawdopodobniej zareagowali na placebo, tylko na podstawie obserwacji łączności ich mózgu z obszarem r-MFG. Nauczyli się również, że poziom połączeń w innym obszarze mózgu (r-PHG) może być wyznacznikiem, że pacjent reaguje wyłącznie na duloksetynę. Nowa technologia pozwoli lekarzom sprawdzić, jaka część mózgu jest aktywowana podczas bólu i wybrać konkretny lek – wyjaśnia współautor badania, Vania Apkarian. Lekarze będą mogli wykorzystywać tomografię w celu podjęcia decyzji w doborze leku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj