Zły nastrój może przynosić niespodziewanie pozytywne skutki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W naszej kulturze emocje takie jak chwilowy smutek są często traktowane jako zaburzenia. Złe nastroje to jednak część normalnej gamy emocji, której regularnie doświadczamy. Co więcej – nasze negatywne emocje mogą przynieść pozytywne następstwa.

 

Psychologowie, którzy badają to jak nasze odczucia i zachowania ewoluowały z biegiem czasu utrzymują, że wszystkie nasze stany emocjonalne mają ważną rolę: ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem.

 

Zakres ludzkich emocji obejmuje więcej negatywnych niż pozytywnych uczuć. Negatywne emocje, takie jak strach, gniew, wstyd, czy wstręt są ważne, ponieważ pomagają nam rozpoznawać, unikać i pokonywać niebezpieczne sytuacje. Ale jaki jest sens smutku, prawdopodobnie najczęściej występującej negatywnej emocji, która budzi największe zainteresowanie psychologów?

Intensywny i trwały smutek, taki jak depresja, jest poważnym zaburzeniem. Jednak łagodne, tymczasowe złe nastroje mogą służyć celom adaptacyjnym, pomagając nam stawić czoła codziennym wyzwaniom i trudnym sytuacjom. Działają także jako sygnał społeczny, który przekazuje informacje o nieangażowaniu się, wycofywaniu z rywalizacji i tworzy pewnego rodzaju barierę ochronną. Kiedy pojawiamy się w towarzystwie smutni lub w złym nastroju, ludzie często są zaniepokojeni i chcą nam pomóc.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj