Zły nastrój może świadczyć o stanie zapalnym organizmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdaniem naukowców z Pennsylvania State University, negatywny nastrój, taki jak smutek lub złość, może być związany ze stanem zapalnym i może być oznaką złego stanu zdrowia. Wcześniejsze badania pokazują, że depresja oraz obniżony nastrój są związane z generalnym złym stanem zdrowia.

 

Stan zapalny jest częścią odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcje, rany i uszkodzenia tkanek. Przewlekłe zapalenie może przyczyniać się do wielu chorób i stanów, w tym chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i niektórych nowotworów.

 

Badanie, którego wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Brain, Behaviour i Immunity, po raz pierwszy bierze pod uwagę związek między nastrojem a stanem zdrowia. Uczestnicy badania zostali poproszeni o zapisywanie swojego nastroju przez pewien okres czasu. Oprócz tego, od każdego z badanych pobrano krew w celu oznaczenia markerów, wskazujących stan zapalny. Naukowcy odkryli, że negatywny nastrój wiązał się z wyższym poziomem stanu zapalnego.

Dodatkowe analizy sugerowały również, że czas pomiaru nastroju w stosunku do czasu pobierania krwi ma znaczenie. W szczególności zaobserwowano silniejsze tendencje w związku między chwilowym negatywnym nastrojem a stanem zapalnym, gdy obniżony nastrój oceniano chwilę przed pobieraniem krwi. Co ciekawe, chwilowy pozytywny nastrój z tego samego tygodnia wiązał się z niższymi poziomami stanu zapalnego, jednak tylko wśród badanych mężczyzn.

 

Prekursorskie badanie jest jedynie zalążkiem interesującej tezy. Zespół naukowców planuje przeprowadzić kolejne eksperymenty związanie z tematem, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nastrój może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj