Zły stan zdrowia jamy ustnej może prowadzić do chorób mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie przeprowadzono dwa nowe badania, które sugerują, że doświadczany przez nas stres może przyczyniać się do problemów ze zdrowiem w obrębie jamy ustnej. Co więcej, wykazano, że zły stan dziąseł oraz uzębienia u osób w podeszłym wieku może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania poznawczego.

Zdrowa jama ustna to doskonały wskaźnik naszego dobrego samopoczucia – wie o tym każdy, kogo przestał boleć ząb. Okazuje się jednak, że choroby jamy ustnej, takie jak próchnica, nie tylko obniżają naszą jakość życia, ale również mogą zwiększać ryzyko poważnych chorób. W 2010 roku naukowcy powiązali choroby dziąseł i utratę zębów z wyższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu oraz chorób serca. Tym razem badacze z Uniwersytetu Rutgers postanowili zweryfikować związek pomiędzy chorobami jamy ustnej a pogorszeniem się funkcjonowania poznawczego u osób w podeszłym wieku.

 

Przegląd 23 badań niedawno opublikowany w czasopiśmie naukowym American Geriatrics Society dostarcza dowodów na to, że zaniedbana jama ustna ze stanami zapalnymi może negatywnie wpływać na pamięć i pozostałe funkcjonowanie poznawcze u seniorów. Zdaniem naukowców jest to problem szczególnie częsty u mniejszości etnicznych w USA, głównie pochodzenia azjatyckiego.

Podczas badań przeprowadzano z uczestnikami szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia ich jamy ustnej, a następnie poddawano ich pięciu testom poznawczym. W trakcie rozmów naukowcy pytali również o stres na co dzień odczuwany przez uczestników, a także o ich relacje z rodziną i przyjaciółmi.

 

Spośród 2700 Amerykanów chińskiego pochodzenia prawie połowa zgłosiła problemy ze stanem zdrowia jamy ustnej, z czego ok. ¼ borykała się z kserostomią, czyli suchością błon śluzowych jamy ustnej spowodowaną uszkodzeniem ślinianek.

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań ustalono niewielkie powiązanie złego stanu zdrowia jamy ustnej z funkcjonowaniem poznawczym, a także stresem i problemami w relacjach z otoczeniem. Naukowcy podkreślają jednak, że związek ten może nie być przyczynowo-skutkowy, a wyłącznie korelacyjny. Zdaniem badaczy jednak zarówno wyniki badań z 2010 roku, jak i najnowsze powinny skłaniać seniorów do zadbania o stan zdrowia jamy ustnej.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj