Zmiana czasu posiłków sposobem na zespół nagłej zmiany strefy czasowej oraz pracę zmianową

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Praca w systemie zmianowym wiąże się z ryzykiem wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób serca, nowotworów, a nawet obniżenia poziomu funkcjonowania mózgu. Wszystko za sprawą rytmu dobowego, którego zakłócić może nagła zmiana strefy czasowej, ale także praca zmianowa. Badania dowiodły, że negatywne efekty pracy w trybie zmianowym oraz zespołu nagłej zmiany strefy czasowej można zredukować poprzez zmianę czasu posiłków.

 

Jądra nadskrzyżowaniowe (suprachiasmatic nuclei – SCN) są częścią mózgowia u ssaków, odpowiadającą za behawioralne oraz fizjologiczne rytmy biologiczne. W większości przypadków SCN funkcjonuje na zasadzie naturalnego cyklu dnia i nocy. Do tego dostosowuje się cały organizm: aktywność nerwowa, wydzielanie hormonów, temperatura ciała oraz cykl snu i pobudki.

 

Znaczące zmiany w rytmie dobowym, na przykład lot do innej strefy czasowej lub praca w ciągu nocy, mogą rozregulować działanie SCN. W krótkim okresie czasu wystąpią zakłócenia snu oraz apetytu, złe samopoczucie oraz zmęczenie. W długim okresie czasu może być to źródło poważnym problemów zdrowotnych.Odkryto, że opóźnianie posiłków powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu bez ingerencji w jądra nadskrzyżowaniowe podwzgórza. Ciało posiada naturalny rytm dobowy dla stężenia cukru we krwi, co oznacza, że czas posiłków wpływa na zmiany poziomu cukru we krwi w ciągu dnia.

 

Najnowsze badania dowodzą, że organizm dostosowuje swój rytm dobowy do posiłków ustalonych o konkretnych godzinach. U dziesięciu zdrowych ochotników płci męskiej sprawdzono, jaki wpływ po pięciu dniach posiłków o regularnej porze ma przesunięcie ich pory o pięć godzin. Zmiana czasu posiłków spowodowała zresetowanie rytmu niektórych procesów w organizmie bez wpływu na główny zegar biologiczny człowieka.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj