Zmiany pogodowe mogą spowodować niewydolność serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

U niektórych osób można zaobserwować wrażliwość na zmiany pogodowe – pogarszają one przewlekłe choroby oraz skoki ciśnienia. Mimo tego wielu ludzi jest sceptycznie nastawionych do uznawania wpływu pogody na zdrowie, są jednak tacy, którzy ściśle monitorują zmiany pogodowe i na podstawie nich wyposażają się w odpowiednie leki.

 

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetów Laval i Sherbrooke stwierdzili, że zmiany pogodowe mają istotny wpływ na zdrowie ludzi. W szczególności dotyczy to zmian w temperaturze oraz w ciśnieniu atmosferycznym, które przyczyniają się do hospitalizacji osób starszych. Najczęstszym rezultatem tego typu zmian pogodowych jest niewydolność serca.

„Lekarze rzadko biorą pod uwagę prognozę pogody w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca. Chcemy przekazać, jak ważnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia pacjenta są zmiany w pogodzie” – powiedział prof. Pierre Gosselin.

Zespół badawczy przeanalizował dane na temat ponad 112 tysięcy osób w wieku 65 lat. U wszystkich z badanych ludzi rozpoznano niewydolność serca. Lekarze obserwowali stan zdrowia ochotników przez 635 dni, uwzględniając panujące przez ten czas warunki pogodowe: średnią temperaturę, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne oraz poziom zanieczyszczenia powietrza. Specjaliści chcieli dowiedzieć się, czy istnieje związek między zmianami w pogodzie a zdrowiem pacjentów. 

Okazało się, że taki związek jak najbardziej istnieje. W okresie zimowym (od października do kwietnia) ryzyko hospitalizacji i zgonu wśród osób z niewydolnością serca było dużo wyższe niż w okresie letnim (od maja do września). Przy każdym spadku średniej tygodniowej temperatury o jeden stopień Celsjusza, ryzyko zaostrzenia choroby serca wzrastało o 0,7%. Również wzrost ciśnienia atmosferycznego o jeden kPa zwiększał ryzyko o 4,5%.

 

Wyjaśnienie takiego związku jest całkiem proste – jest to naturalna reakcja organizmu na zimno. Serce zaczyna bić szybciej, aby ogrzać ciało, a tętnice nieco się zwężają. Inną reakcją organizmu na zimno są zmiany hormonalne, które powodują, że krew staje się gęstsza. W rezultacie obciążenie układu krwionośnego jest znacznie większe, co może prowadzić do niewydolności sercowo-naczyniowej.

 

Większość zdrowych ludzi łatwo toleruje tego rodzaju zimową adaptację. Jednakże, jeśli cierpi się na przykład na miażdżycę, sytuacja staje się bardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj