Znaleziono białko odpowiedzialne za „samobójstwo” komórek ciała

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Naukowcy z National University of Singapore odkryli MOAP-1, białko, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu autofagii, czyli „samożerności” komórek, które pomaga organizmowi zachować energię i pozbyć się zbędnych składników podczas postu.

 

Naukowcy z Singapuru przyjrzeli się, jak zachodzi ostatni etap procesu autofagii, w którym dwie organelle błonowe zwane autofagosomami łączą się z lizosomami, aby aktywować ich trawienie. Jednocześnie w strawionych autofagosomach znajdują się organelle i substancje, których organizm musi się pozbyć.

 

Specjaliści odkryli, że białko MOAP-1 oddziałuje z innym ważnym białkiem autofagii - LC3. Jest częścią błon autofagosomów. Oznacza to, że interakcja MOAP-1 i LC3 jest niezbędna do pomyślnego umieszczenia „zużytych” organelli wewnątrz autofagosomów, tak aby później ten materiał odpadowy mógł zostać strawiony przez organizm.

 

Ten wzorzec doprowadził naukowców do interesującego pomysłu. Mianowicie, jeśli ilość MOAP-1 zostanie sztucznie zwiększona, funkcja autofagii wzrośnie, a to z kolei pomoże organizmowi szybko pozbyć się zbędnych i toksycznych składników, na przykład odpadów białkowych, które prowadzą do śmierci neuronów w wielu chorobach neurodegeneracyjnych.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że MOAP-1, który wspiera ważną funkcję automatycznej śmierci komórek organizmu, ma wiele do powiedzenia na temat chorób takich jak demencja czy rak. Wszakże zdolność organizmu do „samooczyszczenia” w tych chorobach jest niezwykle ważna.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj