Znaleziono głównego nosiciela koronawirusów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy biolodzy badali organizmy zamieszkujące terytorium 20 krajów, aby znaleźć najczęstszego nosiciela koronawirusów, które powodują poważne choroby u ludzi oraz zwierząt. Badania prowadzono przez pięć lat na trzech kontynentach. Koronawirusy powodują między innymi silne zakażenia dróg oddechowych.

 

Autorzy badania pobrali ponad 19 tysięcy próbek od nietoperzy, gryzoni, ssaków naczelnych oraz ludzi w obszarach, w których prawdopodobne jest przenoszenie wirusa ze zwierząt na ludzi. Obejmują one między innymi obszary wylesione oraz ekoturystykę.Zidentyfikowano 100 różnych koronawirusów i stwierdzono, że ponad 98 % zwierzęcych nosicieli to nietoperze (282 gatunki z 12 rodzin). Na wszystkie 1200 gatunków nietoperzy naukowcy otrzymali ponad 3 tysiące koronawirusów, z których większość nie została wcześniej odkryta i opisana.

„Badanie wypełnia ogromną lukę w wiedzy na temat różnorodności wirusów u zwierząt. Mapowanie ich geograficznej i genetycznej różnorodności jest najważniejszym krokiem do zrozumienia i zapobiegania chorobom” – Twierdzi profesor epidemiologii z Uniwersytetu Columbia, Simon Anthony.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj