Znaleziono nowy cel dla szczepionek przeciw grypie

Kategorie: 

Źródło: tg

Amerykańscy badacze odkryli nowy „słaby punkt” wirusa grypy. Nazywany przez naukowców „kotwicą”, od dawna jest ignorowany w badaniach medycznych. Tymczasem ten region wirusa może stać się nowym celem dla uniwersalnej szczepionki przeciw grypie.

 

W trakcie swoich prac naukowcy zidentyfikowali 358 przeciwciał, które były obecne we krwi osób, chorujących na  grypę lub otrzymały szczepionkę przeciwko grypie sezonowej podczas pierwszej fazy eksperymentalnej próby szczepionek.

 

Eksperci przeanalizowali przeciwciała. Wśród nich były zarówno przeciwciała reagujące na hemaglutyninę wirusa (białko na powierzchni wirusa), jak i na jego „pień”. Te przeciwciała były wcześniej znane. Jednak analiza ujawniła nowe przeciwciała.

 

Są one przyczepione do samego dna „pnia”, znajdującego się w pobliżu miejsca, w którym hemaglutynina przyłącza się do błony wirionu. To właśnie ta sekcja jest samą „kotwicą”.

 

Przekonawszy się o skuteczności przeciwciał, naukowcy doszli do wniosku, że mogą one być przydatne w tworzeniu nowych szczepionek i modyfikowaniu już istniejących. Naukowcy zauważają, że potrzeba jak najwięcej sposobów walki z grypą, co oznacza, że szczepionki mające na celu zakotwiczenie mogą uzupełnić arsenał środków do walki z wirusem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj