Znaleziono nowy sposób na powstrzymanie łysienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli nową strukturę, której zrozumienie pomoże opracować nowe sposoby zwalczania łysienia. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Science.

 

Każde nowe włosy na naszej głowie powstają z powodu tak zwanych brodawek skóry właściwej - obszarów tkanki skórnej, które odżywiają cebulkę włosa. Komórki brodawkowate są w stanie indukować tworzenie nowych mieszków włosowych, powodując różnicowanie komórek macierzystych w naskórku. Kiedy interakcja międzykomórkowa zostaje zakłócona, nowe włosy nie rosną w miejsce utraconych.

 

Badając mechanizmy interakcji między komórkami brodawki i komórkami macierzystymi, naukowcy odkryli, że błona skórna otaczająca mieszki włosowe jest mięśniem gładkim, którego główną funkcją jest przyciąganie brodawki skóry właściwej do cebulki włosa. Prawdopodobnie błona skórna odgrywa ważną rolę w procesie wypadania włosów, robiąc miejsce dla rozpoczęcia nowego wzrostu włosów. Jeśli częstotliwość tego procesu stanie się zbyt wysoka, zacznie się łysienie.

 

To odkrycie umożliwia zmianę podejścia do zapobiegania i leczenia łysienia. Blokowanie błon skóry nie jest w stanie stymulować wzrostu nowych włosów, ale pozwala zachować te, które już wyrosły.

„Tego rodzaju mięśni nie można kontrolować dobrowolnie. To jest jak mięsień w naczyniach krwionośnych” - powiedział główny autor badania Michael Randle. „Ale możemy kontrolować je za pomocą leków”.

Ingerencja w błonę skórną umożliwia nie tylko zatrzymanie cyklu wzrostu, ale także utrzymanie włosów tak długo, jak to możliwe i zapobieganie cofaniu się mieszków włosowych. Wpływając na ten mięsień, dermatolodzy mogą zapobiec przejściu mieszków włosowych w stan uśpienia, w którym mieszki włosowe nie dają nowych włosów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj