Znaleziono sposób na podwyższenie poziomu kwasów tłuszczowych w mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Illinois znaleźli sposób na podniesienie poziomu kwasów tłuszczowych omega-3, DHA i EPA, aby usprawnić pracę mózgu. W eksperymencie, naukowcy dodali do pokarmu myszy lizofosfolipidową postać EPA (LPC-EPA). Okazało się, że znacznie zwiększyło to poziom EPA w mózgu.

 

Udowodniono, że DHA i EPA chronią mózg przed zaburzeniami neurologicznymi. Istnieją dowody na to, że kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają w walce z chorobą Alzheimera ze względu na działanie przeciw amyloidowe i przeciwzapalne. Ponadto DHA został powiązany z dobrą pamięcią i poprawą deficytów poznawczych związanych z demencją.

 

Chociaż na rynku istnieją suplementy, które obiecują dostarczenie mózgowi niezbędnych kwasów tłuszczowych, naukowcy wysuwają wątpliwości, czy te produkty są skuteczne. Naukowcy znaleźli jednak pewne rozwiązanie. Dodając LPC-EPA do diety, pacjenci mogą znacznie zwiększyć poziom EPA w mózgu, a zatem czerpać płynące z tego korzyści zdrowotne.

Myszy karmione bogatą w LPC-EPA żywność przez 15 dni, miały 100 razy więcej EPA w swoich mózgach. Co zaskakujące, zaobserwowano również, że myszy miały podwyższone poziomy DHA.

 

Kolejnym etapem badania jest sprawdzenie, czy zwiększenie ilości LPC-EPA będzie miało pozytywny wpływ na mózg. Badacze będą testować, czy kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zapobiegać, a nawet leczyć depresję i chorobę Alzheimera. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Lipid Research.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj