Znaleziono suplement diety, który zmniejsza śmiertelność w taki sam sposób jak sport

Kategorie: 

Źródło: tg

Obserwacje wykazały, że powszechny chondroprotektor zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo - naczyniowych i innych do 65%. Zdaniem naukowców skuteczność leku można porównać z korzyściami płynącymi z regularnych ćwiczeń, chociaż lek i ćwiczenia nie będą siebie zastępować nawzajem.

 

Badanie epidemiologiczne przeprowadzone przez naukowców z University of West Virginia wykazało, że codzienne spożycie glukozaminy może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia nawet o 65%, a śmiertelność z innych przyczyn nawet o 39%.

 

Glukozamina należy do chonroprotektorów i jest stosowana w zapobieganiu progresji chorób układu mięśniowo - szkieletowego, chociaż nie ma jednoznacznej opinii na temat skuteczności leku, np. w zmniejszaniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Autor badania, Dan King, zwrócił uwagę na ten lek ze względu na swoje hobby. Wszyscy członkowie klubu rowerowego, do którego uczęszcza, przyjmują glukozaminę.

 

Naukowcy postanowili dowiedzieć się, czy codzienne przyjmowanie leku wiąże się ze spadkiem śmiertelności. W badaniu przeanalizowali dane pochodzące od 16 686 osób w wieku 40 lat i starszych. Wolontariusze ci wzięli udział w krajowym badaniu zdrowia i odżywiania w latach 1999 - 2010. Naukowcy przeanalizowali ich stan zdrowia, przyjmowane leki, a także płeć, nałogi, poziom aktywności i inne wskaźniki.

 

„Wyniki wyglądają bardzo zachęcająco, ale należy podkreślić, że nasze badanie ma charakter epidemiologiczny, a nie kliniczny” - skomentował King.

Jak dotąd autorzy nie mogą jednoznacznie stwierdzić, że glukozamina zmniejsza ryzyko śmiertelności. Te wnioski wymagają randomizowanych badań. Tymczasem King, który na co dzień przyjmuje suplement samodzielnie, do tej pory zaleca konsultację z lekarzem w celu oceny potencjału glukozaminy dla konkretnej osoby.

 

„Lek jest sprzedawany bez recepty, ale jego przyjmowanie musi być zatwierdzone przez lekarza” – tłumaczy King.

Niemożliwe jest zastąpienie regularnej aktywności fizycznej glukozaminą - podkreślają naukowcy, którzy nadal będą badać właściwości leku jako pomocniczego środka profilaktycznego. Tymczasem wiele badań dowiodło już, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka, depresji, spowalniają demencję, a także poprawiają widzenie i funkcjonowanie innych układów organizmu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj