Znany lek na raka może pomóc osobom z autyzmem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niewielkie dawki leku związku chemicznego, zwanego romidepsyną mogą pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia ze spektrum autyzmu przezwyciężyć niepokój w pewnych sytuacjach społecznych.  Badania wykazały, że substancja ta jest skuteczna u myszy, a mechanizmy działania leku sprawiają, że jest on obiecującym kandydatem do leczenia objawów autyzmu u ludzi.

 

Przypadłości spektrum autystycznego to termin określający cechy, które zakłócają zdolność mózgu do przetwarzania bodźców i odpowiadania na sygnały społeczne, często utrudniając komunikację. Zaburzenia te mają związek z genetyką – są dziedziczone lub biorą się z mutacji genów we wczesnym okresie życia.

 

Czynniki środowiskowe mogą wpływać na enzymy w organizmie, które są odpowiedzialne za zmiany genetyczne. Co więcej – istnieje wiele dowodów na to, enzym o nazwie HDAC2 jest odpowiedzialny za zmiany genetyczne, które mogą powodować zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Amerykańscy naukowcy odkryli lek, który może hamować destrukcyjny wpływ tych enzymów. Substancja ta nazywa się romidepsyna i obecnie jest stosowana jako lek na niektóre rodzaje chłoniaków.

 

Aby sprawdzić, czy lek rzeczywiście pomoże złagodzić objawy autyzmu, naukowcy przeprowadzili badania na myszach, w których wykryto mutację w genie Shank3. Mutacja tego genu jest przyczyną autyzmu u około 1% chorych.

Badania wykazały, że romidepsyna zadziałała pozytywnie na myszy z mutacją genu i pozwoliła na lepsze zachowania w sytuacjach społecznych. Jest to ważny sygnał, ponieważ dzięki tej informacji wiemy, że podobnie może zadziałać ona w przypadku ludzi, ponieważ mechanizmy działania leku wydają się być takie same.

 

Obecnie nie ma żadnych zastępczych terapii tego typu zaburzeń, dlatego odkrycie to z pewnością jest fenomenem. Aby używać leku u osób z zaburzeniami spektrum autyzmu, naukowców dzieli jeszcze długa droga. Badania jednak są bardzo obiecujące.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj