Źrenice mogą sygnalizować ludzkie emocje

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wykazały, że ludzkie źrenice rozszerzają się i zwężają w emocjonalnych momentach rozmowy. W eksperymencie wykorzystano technologię eye-tracking, śledzącą ruch źrenic uczestników badania podczas oglądania filmów, w których bohaterowie opowiadali autobiograficzne historie.

 

Cztery z wyświetlanych filmów miały emocjonalnie poruszyć widza, a pozostałe cztery miały neutralny ton. Część odbiorców z badanej grupy miała możliwość jedynie słuchać nagrania, bez możliwości oglądania obrazu.

 

Naukowcy śledzili punkty opowieści i reakcje źrenic odbiorców. Okazało się, że w chwilach silnych emocji źrenice rozszerzały się synchronicznie do odsłuchiwanej ścieżki dźwiękowej. Do tej pory oczywiste było, że źrenice rozszerzają się w celu dostosowania ilości światła docierającego do oka.Okazuje się, że źrenice rozszerzają się także na skutek fizjologicznej reakcji na bodźce społeczne, co nie może być świadomie kontrolowane. Przeprowadzone badanie ma potwierdzać starą mądrość, że oczy mogą ujawnić wiele zawartości ze świadomości człowieka: jego nastrój, pragnienia, a nawet orientację seksualną.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj