Źródłem szczęścia jest czas, a nie dobra materialne - twierdzą psycholodzy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowodzą, że przeznaczanie pieniędzy na spędzanie czasu wolnego przynosi znacznie więcej satysfakcji z życia, niż kupowanie przedmiotów. Badane w eksperymencie osoby twierdziły, że więcej szczęścia przynosiło im wydanie 30 funtów na zaoszczędzenie czasu niż wydanie tej kwoty na dobra materialne.

 

Psychologowie twierdzą, że stres spowodowany brakiem czasu znacznie obniża samopoczucie i przyczynia się do uczucia niepokoju, a nawet bezsenności. Na podstawie serii ankiet stwierdzono, że ludzie, którzy wydają pieniądze po to, by oszczędzić więcej czasu wolnego, są szczęśliwsi i mają większą satysfakcję z życia – twierdzi dr Elizabeth Dunn, profesor psychologii z University of British Columbia w Kanadzie.

 

Ponad sześciu tysiącom dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Danii oraz Holandii (w tym 800 milionerom) zadawano pytania na temat tego, ile pieniędzy przeznaczyliby na „zakup” czasu. Naukowcy odkryli, że trochę mniej niż jedna trzecia ankietowanych co miesiąc przeznacza jakąś sumę na zaoszczędzenie czasu.

W ciągu jednego weekendu uczestnicy badania zostali poproszeni o wydanie 30 funtów w taki sposób, aby oszczędziło im to czas wolny. Kupowano wówczas jedzenie na wynos lub płacono innym za wykonywanie obowiązków domowych. W drugi weekend nakazano uczestnikom przeznaczyć tę samą kwotę na dobra materialne, na przykład na wino, ubrania oraz książki.

 

Badania opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences wykazały, że oszczędność czasu w porównaniu z zakupem przedmiotów znacznie bardziej zwiększa uczucie szczęścia i obniża poziom stresu. Psychologowie twierdzą, że ich badanie może pomóc osobom zmagającym się z pracoholizmem i nadmiernym obarczaniem się obowiązkami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj