Żucie gumy powoduje nasilenie migreny u nastolatków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Bóle głowy najczęściej pojawiają się przez stres, brak snu, upał, hałas, światło słoneczne oraz zmęczenie oczu. Jednak badanie opublikowane w Pediatric Neurology informuje nas o kolejnym, potencjalnym czynniku, powodującym migrenę u nastolatków - jest to guma do żucia.

 

Jak wynika z testów przeprowadzonych na Uniwersytecie Tel Awiwu przez dr. Nathana Watemberga, 26 z 30 pacjentów zgłosiło znaczną poprawę po tym jak przestało żuć gumę na około miesiąc a w przypadku 19 osób całkowicie ustąpił ból głowy. Co więcej, 20 pacjentów którzy odczuli znaczną poprawę zgodzili się na dalszy ciąg eksperymentu, w którym wznowili swoje przyzwyczajenia z żuciem gumy. Każda osoba zgłosiła natychmiastowy nawrót objawów.

 

Bóle głowy są częste w okresie dzieciństwa a w trakcie dojrzewania przybierają na sile. Dotychczas przeprowadzonych zostało niewiele badań, łączących żucie gumy z bólem głowy. W powyższym eksperymencie wzięły udział osoby w wieku 6-19 lat, które cierpiały na chroniczne migreny i żuły gumę średnio od jednej do sześciu godzin na dzień.

 

Poprzednie badania były raczej dwuznaczne. Z jednego wynikało, że żucie gumy powoduje zaburzenie w stawie skroniowo-żuchwowym. Drugie natomiast wskazywało na aspartam - sztuczny słodzik, który bardzo często znajduje się w gumach do żucia. Dr. Watemberg jest jednak zdania, że ból głowy jest powodowany samym żuciem gumy, który występuje u nastolatków w nadmiarze a nadużywanie stawu skroniowo-żuchwowego powoduje właśnie ból głowy.

 

 

Źródło: http://www.pedneur.com/article/S0887-8994(13)00540-7/abstract

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj