Zwalczanie wad wzroku u dzieci

Kategorie: 

Źródło: internet

Wady wzroku nie omijają dzieci. O ile nastolatek jest w stanie zasygnalizować o istnieniu problemu, tak kilkulatek nie wskaże istnienia nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o wzrok i w razie potrzeby podjąć stosowne leczenie.

 

Krótkowzroczność, zez, astygmatyzm, trudności z widzeniem z bliska - to najczęściej spotykane wady wzroku u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że na 1000 dzieci nawet połowa może mieć problem ze wzrokiem.

Co powinno wzbudzić niepokój?

Kilkulatek nie jest w stanie powiedzieć, że jego wzrok pogarsza się - po prostu nie wie, jakie powinno być prawidłowe widzenie. Ponadto oko malucha ma zdolność akomodacji - jest w stanie dobrze widzieć, mimo że wada wzroku już istnieje. Pojawia się jednak częsty ból głowy, trudność z koncentracją - objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się wadę wzroku i które powinny zaniepokoić rodziców.

Po pomoc do okulisty

Rozwojowi wad wzroku należy zapobiegać. Jeśli jest na to za późno, warto sięgnąć po nowoczesne metody, dzięki którym uda się zatrzymać lub zahamować rozwój wady. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty, dzięki którym można odpowiednio wcześnie zdiagnozować występowanie krótkowzroczności, nadwzroczności, zeza czy astygmatyzmu.

Noszenie okularów nie jest koniecznością

Jeszcze 20-30 lat temu noszenie okularów w celu poprawy jakości widzenia było koniecznością. Obecnie istnieją alternatywne metody pozwalające korekcję wad wzroku.

 

  • Soczewki kontaktowe

O ile chodzi o noszenie soczewek kontaktowych przez młodzież, nie istnieją żadne przeciwwskazania. Wiele kontrowersji wzbudza jednak noszenie "kontaktów" u młodszych dzieci. Wynika to przede wszystkim z faktu odpowiedzialności m.in. za zachowanie higieny. Konieczność ciągłego ich czyszczenia przy zdejmowaniu może być dla młodszych użytkowników dość problematyczne. Dlatego zaleca się przede wszystkim noszenie okularów.

 

  • Ortosoczewki

To nowoczesne rozwiązanie służące zwalczaniu krótkowzroczności. Mechanizm działania ortosoczewek polega na delikatnym uciskaniu centralnej części rogówki, w efekcie czego dochodzi do jej spłaszczenia i zogniskowania obrazu na siatkówce. Zakładane tylko na noc, są w stanie zatrzymać lub zahamować rozwój wady wzroku i zapewnić wyraźne widzenie przez cały dzień. Regularne ich stosowanie każdej nocy sprawia, że dochodzi do stabilnej poprawy wzroku.


Orotkorekcja jest nieinwazyjną i w 100% bezpieczną metodą korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu. z powodzeniem stosowaną u dzieci i młodzieży.

Wartą polecenia gabinet okulistyczny to np. Okulux

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj