Życie po 90, nie zwiększa ryzyka zachorowania na różne choroby

Kategorie: 

GOOGLE

Zgodnie z nowymi ustaleniami, życie w wieku 90 lat, nie oznacza bycia dotkniętym chorobą i niepełnosprawnością. Badania wykazały, że przy dobrych genach, mając 90 lat można żyć długo i zdrowo.

 

 

Dr Sofiya Milman, adiunkt medycyny i jeden z autorów badania, powiedziała:

„Choroba przewlekła nie jest nieuniknioną częścią procesu starzenia. Zdrowy tryb życia powoduje długą żywotność, należy dążyć do tego celu.”

Średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych stale rośnie. W 2014 roku został oszacowany na 79 lat, w porównaniu do zaledwie z 54 latami, do których dożywali ludzie w przeszłości.

 

Niepełnosprawności i choroby są często związane z procesem starzenia się, ale zdarzają się przypadki ludzi prowadzących długie i zdrowe życie. Naukowcy wykorzystując dane z dwóch poprzednich badań, analizowali czy ludzie doświadczyli podobnych opóźnienień w powstawaniu choroby i niepełnosprawności przed śmiercią.

Jedno badanie obejmowało Żydów aszkenazyjskich, którzy nadal prowadzą samodzielne życie w wieku 95 lat. Osoby te były w porównywane do młodszych Żydów aszkenazyjskich bez historii długowieczności. Drugim badaniem objęto 100-latków mieszkających w okolicy Bostonu, a także w Anglii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii.

Dr Anne Newman, dyrektor Center for Population Aging i Zdrowia, powiedziała:

„Wiele obaw wskazuje, że dobrze, jeśli (starsi) żyją długo, ale są oni po prostu przykuci do łóżka. Natomiast nasze badania pokazują, że to nie prawda. Ludzie, którzy żyją dłużej byli zdrowsi. Ich okres zdrowia był dłuższy, a to jest ważny element.”

Genetyka okazała się być największym czynnikiem zdrowszego życia starszych ludzi, dlatego naukowcy zidentyfikowali kilka czynników genetycznych, które mogłyby spowolnić proces starzenia się.

Milman stwierdził:

„Nasi stulatkowie nie praktykują szczególnie zdrowych zachowań: 60% mężczyzn i 30% kobiet byli palaczami, mniej niż pół wykonywali ćwiczenia regularnie, a około 50% miało nadwagę lub otyłość.”

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj