Życie w pobliżu lasu pozytywnie wpływa na zdrowie mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Niemiec dowodzą, że osoby mieszkające w pobliżu lasu posiadają zdrowsze mózgi i lepiej radzą sobie ze stresującymi sytuacjami. Za to mieszkańcy miast posiadają wyższe ryzyko rozwoju chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe i schizofrenia.

 

Grupa naukowców pod kierownictwem psychologa, Simona Kühna, postanowiła zbadać jak obszar zamieszkania wpływa na działanie mózgu, szczególnie pod kątem doświadczania stresu. Nowe badania wskazują na to, że mieszkańcy dużych miast posiadają wyższą aktywność ciała migdałowatego w mózgu, które jest obszarem odgrywającym istotną rolę w radzeniu sobie ze stresem i reagowaniem na niebezpieczeństwo.

 

Naukowcy zauważyli, że wcześniejsze badania, w których skupiano się na mieszkańcach wsi wykazały, że życie w pobliżu przyrody pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne oraz samopoczucie człowieka. W nowej pracy naukowej eksperci postanowili przyjrzeć się kondycji psychicznej mieszkańców miast.



Odkryto korelację między miejscem zamieszkania danej osoby a jej zdrowiem psychicznym oraz działaniem mózgu. Ludzie żyjący w miastach osadzonych w pobliżu lasów posiadali zdrowsze ciało migdałowate o bogatym systemie połączeń aferentnych oraz eferentnych. Przekładało się to na lepsze radzenie sobie ze stresem.

 

Zaobserwowana korelacja występowała niezależnie od różnic w poziomie wykształcenia oraz wysokości dochodów. Niemniej jednak badacze nie są póki co w stanie wytłumaczyć podstaw takiej zależności. Naukowcy rozważają między innymi możliwość, że to osoby o zdrowszej psychice chętniej osiedlają się w pobliżu przyrody.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj