Żywność, która wspomaga układ nerwowy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

To co jemy i pijemy wpływa na wszystkie narządy i układy w naszym organizmie. Jednym z odbiorców naszej diety jest nasz układ nerwowy, który stanowi centrum kontroli całego ciała. Istnieje szeroka gama produktów spożywczych, które wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego.

 

Dieta zdrowa dla układu nerwowego to nie tylko produkty, które wybieramy do spożycia, ale także te, których unikamy. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa oraz mięsa przetworzonego. Jeszcze silniej należy stronić od słodyczy, na przykład ciastek i smażonych potraw, szczególnie tych smażonych na maśle.

 

Mózg to nie jedyna część układu nerwowego, która skorzysta z naszych zdrowszych nawyków żywieniowych. Kwasy tłuszczowe, pozyskane na przykład z orzechów włoskich, migdałów i siemienia lnianego mogą odżywić nerwy i błony komórkowe w całym naszym ciele. Podobnie działa na nas tiamina – jedna z witamin z grupy B, która dostępna jest w makaronach, ryżu, zbożach, pistacjach, płatkach owsianych oraz wieprzowinie.

 

Jedną z witamin o najbardziej kluczowym znaczeniu dla naszego układu nerwowego jest witamina B12. Usprawnia ona kondycję naszego mózgu, zapobiega depresji oraz spadkowi funkcji poznawczych u osób starszych. Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego – mięsie oraz w owocach morza.

Kwas foliowy także jest ważny dla naszego układu nerwowego, szczególnie jeśli jest się przyszłą matką. Ten składnik odżywczy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju nerwowego zarodków, a jego niedobór może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi u dzieci. Dlatego też kobiety starające się o dziecko oraz kobiety w ciąży powinny suplementować każdego dnia 0,4 mg kwasu foliowego. Kwas foliowy znajduje się także fasoli, orzeszkach ziemnych, ciecierzycy, brokułach i awokado.

 

Kolejnymi ważnymi substancjami odżywczymi dla naszego układu nerwowego są potas i wapń. Potas znajdziemy w bananach, ziemniakach, rybach i chudym mięsie, a wapń przede wszystkim w produktach mlecznych, na przykład w jogurcie, a także w jarmużu, brokułach i soku pomarańczowym.

 

Jeśli chcemy wesprzeć funkcjonowanie naszego układu nerwowego warto jest zrezygnować z diety o wysokim odsetku tłuszczu i węglowodanów. Zmniejszy to stan zapalny w naszym organizmie, na czym skorzysta zarówno serce, jak i inne układy w ciele.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj