Co zrobić kiedy dziecko ukąsi owad lub ugryzie pies?

Kategorie: 

Wraz z pojawieniem się dziecka w domu,  które daje wiele radości, wymagana jest od opiekunów wzmożona czujność. Dzieci mają niewyczerpane źródło energii. Ponadto słabo rozumieją, że niektóre rzeczy mogą być dla nich niebezpieczne. Bardzo trudno jest na przykład wytłumaczyć dziecku, że nie można głaskać lub po prostu dotykać bezpańskich psów. Dopóki samo nie sprawdzi, trudno będzie go przekonać o zagrożeniach z tym związanych.  Wszystkie próby zrozumienia świata samodzielnie podejmowane przez dziecko, mogą być brzemienne w skutkach.

 

Jeżeli dziecko zostanie pogryzione przez psa i krwawienia jest małe, nie ma powodów do paniki. Krew płynąca z rany niesie ze sobą psią ślinę, zawierającą bakterie i zarazki, a tym samym zmniejsza się ryzyko ropienia rany i zakażenia wścieklizną. Miejsce ukąszenia należy wówczas zdezynfekować na przykład 3% nadtlenkiem wodoru. Do dezynfekcji ran nie należy stosować jodu, alkoholu lub wody kolońskiej. Środki te spowodują najprawdopodobniej oparzenie tkanek i zakłócą proces  gojenia.


Pies, który choruje na wściekliznę, zachowuje się niespokojne, ma ślinotok i chwiejny chód. Jednak zwierzę może być zainfekowane już na dziesięć dni przed pojawieniem się tych objawów. Dlatego nawet, jeśli na pierwszy rzut oka nie obserwujemy dziwnych zachowań u psa, wskazana jest wizyta u lekarza specjalisty.  Medyk zbada ranę i - jeśli będzie podejrzewał groźbę wścieklizny, nakaże użycie surowicy.


W przypadku, gdy w skórę dziecka wbije się kleszcz, powinien być on usunięty jak najszybciej. Jeśli nie będzie możliwości skorzystania z usług medycznych w szpitalu, przychodni lub na pogotowiu, należy zrobić to samodzielnie, używając np. pensety lub specjalnej pompki do usuwania kleszczy, którą można nabyć niemal w każdej aptece.

 

Jeśli dziecko zostało ukąszone przez osę - nawet jeśli nie jest wrażliwe na ukąszenia, skórę należy posmarować specjalną maścią lub natrzeć cebulą.

 

Jeśli  dziecko zostanie ukąszone przez węża, trzeba jak najszybciej wyssać jad z rany. Ponadto powyżej ukąszenia należy zastosować opaskę uciskową, co zapobiegnie przenikaniu toksyn do krwi. Konieczne będzie wezwanie pogotowia. Ważne jest również to, aby zapewnić wsparcie psychologiczne dla dziecka. Mimo zagrożenia, rodzice nie powinni okazywać strachu, tylko skoncentrować się na uspokojeniu malucha.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem