Częste korzystanie z sauny prowadzi do niepłodności

Kategorie: 

 

Mężczyźni, którzy regularnie korzystają z sauny, często napotykają na problemy związane z poczęciem dziecka, ustalili naukowcy z University of Maryland. Miłośnicy rozgrzewania się w saunie mają niższą liczbę plemników.


Amerykańscy naukowcy postanowili przepadać obywateli Finlandii. U mieszkańców kraju, w którym używanie sauny to od dawien dawna pielęgnowana tradycja dla osób w każdym wieku. Zwyczaj ten jest jednak  bardzo niekorzystny dla osobników płci męskiej. Ustalono, że osoby korzystające z tej formy relaksu, mają słabsze plemniki lub ich ilość nie jest okazała.

Badaniu poddano młodych, trzydziestoletnich mężczyzn.  W saunie spędzali oni co najmniej 15 minut dziennie. Ich spermę przekazywano do analizy dwa razy w tygodniu. Dopiero po sześciu miesiącach od zastopowania relaksu w saunie, ich wyniki wracały do normy.

Negatywny wpływ na kondycję plemników miało niewątpliwie ciepło. Temperatura moszny w saunie wrasta przeciętnie do 3 stopni Celsjusza. Sauna wpływa również niekorzystnie na DNA męskiego nasienia. Na płodność u mężczyzn źle oddziałuje również trzymanie laptopów na kolanach np. podczas pracy lub zabawy. Udowodniono, że podwyższona temperatura spowalnia prędkość ruchu plemników.

 

 

  

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem